Cennik montażu rynien PCV – rodzaje, ceny, porady

Zasadniczo rynny to element, bez którego nasz dach nie może się obyć. Praktycznym ich aspektem jest to, że odprowadzają one wodę. Często etap ten łączymy z wymianą bądź z remontem starego dachu i wtedy często nasuwa nam się pytanie dotyczące tego, ile kosztuje montaż rynien PCV? Jest to wbrew pozorom pytanie trudne, zważywszy na to, że na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy rynien PCV różnej jakości, co znacząco może wpływać na cenę zarówno materiałów jak i usługi ich montażu.  

Spis treści

Montaż rynien PCV cena w 2023?

Zasadniczo cena samego montażu orynnowania (bez materiałów) to usługa której cena waha się w granicach 35-50 zł/mb. Koszt rynien oraz akcesoriów w kontekście orynnowania PCV w 2023 roku to około 45-55 zł. Sumując obie te kwoty otrzymujemy przykładowy koszt montażu rynien PCV na poziomie 85-105 zł/mb. 

Jakie są rodzaje rynien dostępnych na rynku?

Warto zauważyć, że na rynku mamy dostęp nie tylko do rynien PCV. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie one są najczęściej wybierane przez klientów, ze względu na swoje liczne zalety do których zaliczyć należy:

  • Brak korozji;
  • Brak konieczności wykonywania zabiegów konserwacyjnych;
  • Niska waga;
  • Odporność na uszkodzenia i wytrzymałość dochodząca nawet do 50 lat;

Jedyną istotną wadą z kolei jest słaba wytrzymałość na ekstremalne temperatury.

Drugim popularnym rodzajem rynien są rynny stalowe powlekane dodatkową warstwą ocynku. Ich zalety to:

  • Niska cena;
  • Większą wytrzymałość na ekstremalne temperatury niż w przypadku rynien PCV.

Rynny te maję jednak pewne wady to jest:

  • Wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych;
  • Chropowata powierzchnia sprawia, że łatwo osadza się na nich brud; 
  • Szybkie matowienie;
  • Niższa żywotność niż PCV;

Inne rodzaje rynien to aluminiowe, które są bardzo wytrzymałe ale jednocześnie nie mogą być stosowane nad morzem (sól je niszczy) oraz do dachów krytych blachą miedzianą gdyż między tymi metalami dochodzi do zjawiska elektrolizy co prowadzi do korozji. Rynny z blachy cynkowo-metalowej podobnie jak rynny miedziane są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe, ale również najdroższe, plus miedź przez wspomniane już zjawisko elektrolizy ogranicza nasz wybór w kontekście akcesoriów do rynien. Jest to kwestia, o której wiele osób zapomina. 

FAQ

Ile kosztuje montaż rynien PCV

Wykonanie orynnowania z PCV to koszt w granicach 85-105 zł/mb. Cena może się wahać w zależności od województwa. 

Co ile cm montować haki do rynny PCV?

Zasadniczo odpowiedź na to pytanie znać powinna ekipa, która będzie odpowiedzialna za montaż rynien na twoim dachu. Jednak z reguły przyjmuje się, że haki powinny być montowane co 60 cm. 

Czy montaż podbitki jest konieczny?

Podbitka dachowa nie jest wprawdzie elementem konstrukcyjnym dachu, jednakże pełni ona funkcje estetyczne oraz ochronne. Dlatego też inwestycja w podbitkę jest dobrym pomysłem i zdecydowanie ją rekomendujemy.