Cennik ocieplenia poddasza użytkowego – rodzaje, ceny

Ocieplenie poddasza użytkowego pozwala na termoizolację pomieszczeń, co z kolei zmniejsza koszty w sezonie grzewczym i pozwala zachować odpowiednią temperaturę przez cały rok. Zwykle stosuje się w tym celu elastyczną wełnę mineralną, lub piankę poliuretanową. Materiały te zapewniają nie tylko ocieplenie, lecz także bezpieczeństwo (niepalność), i izolację dźwięków. Ile kosztuje ocieplenie poddasza użytkowego? 

Spis treści

Ocieplenie poddasza użytkowego cena w 2023

Średni koszt ocieplenia poddasza użytkowego wełną mineralną wynosi ok 93 zł/m2. Cena zawiera wyłącznie koszt robocizny (położenie wełny i płyty karton gips). Zatem wykonanie izolacji na powierzchni 150 m2 powinno wynosić ok. 14 000 zł. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za ocieplenie poddasza użytkowego wełną mineralną odnotowany w Polsce

Netto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Najniższy koszt7592.25
Średni koszt93114.39
Najwyższy koszt110135.3

Ile kosztuje ocieplenie poddasza użytkowego wełną mineralną w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Białystok85104.55
Bydgoszcz89109.47
Gdańsk100123
Gorzów Wielkopolski90110.7
Katowice97119.31
Kielce88108.24
Kraków103126.69
Lublin91111.93
Łódź92113.16
Olsztyn84103.32
Opole89109.47
Poznań96118.08
Rzeszów87107.01
Szczecin93114.39
Toruń90110.7
Warszawa105129.15
Wrocław101124.23
Zielona Góra85104.55

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za ocieplenie poddasza użytkowego wełną mineralną na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ocieplenia poddasza użytkowego krok po kroku

  • Ocena stanu poddasza – Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych, przeprowadza się ocenę stanu poddasza, aby upewnić się, że struktura jest odpowiednia do dodania izolacji.
  • Przygotowanie miejsca – Następnie miejsce jest przygotowywane do procesu ocieplenia. Wszystkie przedmioty są usuwane, a powierzchnie są czyszczone.
  • Montaż paroizolacji – Paroizolacja jest instalowana na poddaszu, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do izolacji.
  • Instalacja wełny mineralnej – Po montażu paroizolacji, wełna mineralna jest instalowana między krokwi.
  • Montaż warstwy paroizolacji – Po zainstalowaniu wełny mineralnej, dodatkowa warstwa paroizolacji jest montowana na jej powierzchni.
  • Wykończenie – Na koniec, powierzchnie są wykańczane, tak aby poddasze było gotowe do dalszego użytku.
  • Kontrola jakości – Po zakończeniu prac, przeprowadza się kontrolę jakości, aby upewnić się, że wszystko jest poprawnie zainstalowane i funkcjonuje poprawnie.

Rodzaje ocieplenia poddasza użytkowego

Sposób ocieplenia, a także wybór odpowiedniego materiału ma ogromny wpływ na komfort korzystania z pomieszczeń na poddaszu. 

  • ocieplenie międzykrokwiowe – materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, lub styropian, a metoda polega na wypełnianiu przestrzeni między krokwiami. Między deską, a tworzywem zachowuje się kilkucentymetrową przestrzeń, która odpowiada za wentylację. Istotną zaletą tej metody jest pozostawienie sporej przestrzeni użytkowej. Z kolei wadą, możliwość zbierania się wilgoci. 
  • ocieplenie nakrokwiowe – materiał izolacyjny kładzie się od zewnętrznej strony więźby dachowej. Ta metoda zapewnia równomierne ocieplenie, a także stabilizuje konstrukcję dachu. Jednak wymaga to odsłonięcia dachu, dlatego jest stosowana zwykle w nowym budownictwie. Istnieje również możliwość łączenia ocieplenia międzykrokwiowego z nakrokwiowym. 

FAQ

Ile z metra za ocieplenie poddasza?

Koszt za ocieplenie 1 m2 poddasza zależy między innymi od wykorzystanego do izolacji materiału, a także grubości nałożonej warstwy. Średnia cena za m2 wynosi ok. 94 zł. Jednak wartość ta może zmieniać się w zależności od metody izolacji (międzykrokwiowa, nakrokwiowa). 

Ile kosztuje robocizna za ocieplenie poddasza?

Średni koszt montażu izolacji termicznej poddasza waha się od 94 do 114 zł/m2. Zatem ocieplenie powierzchni 40 m2 nie powinno kosztować więcej niż 4600 zł. Stawka może ulegać zmianie w zależności od ułożenia poddasza, ilości okien połaciowych, czy metody wykonania ocieplenia. 

Ile się bierze za ułożenie wełny?

Sam koszt ułożenia wełny jest niższy. Natomiast zwykle fachowiec w koszt swojej usługi wpisuje również wykończenie poddasza płytą kartonowo gipsową. Wówczas za całość liczy sobie ok. 90 zł/ m2. Ostateczna cena zależy również od wielkości miasta. W większych aglomeracjach koszt takiej usługi może być większy. 

Ile kosztuje ocieplenie poddasza watą?

Średni koszt materiału tj. wełny mineralnej wynosi ok. 28 zł/m2, przy zachowaniu grubości 20 cm. Jednak do całkowitego kosztu ocieplenia poddasza wata należy doliczyć ceny dodatkowych elementów np. paroizolacji, a także montażu przez fachowca.