Cennik wykuwania otworów w ścianach nośnych oraz otworów wentylacyjnych

Wszelkiego rodzaju otwory drzwiowe czy okienne, to elementy budynku, które planuje się jeszcze przed jego budową, a ich odpowiednie rozmieszczenie, jest bardzo ważne i sprzyja komfortowemu użytkowaniu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy plan na aranżację i funkcjonalność pomieszczeń się zmienia i zachodzi potrzeba wykucia dodatkowego otworu. Prace budowlane tego typu, najlepiej zlecić odpowiedniej firmie, która zadba o bezpieczeństwo i jakość wykonania. Ile kosztuje, wykuwanie otworów w ścianach nośnych oraz otworów wentylacyjnych?

Spis treści

Wykuwanie otworów w ścianach nośnych oraz otworów wentylacyjnych cena w 2023

Kucie otworów w ścianach nośnych oraz wykuwanie otworów wentylacyjnych, to usługa której koszt wynosi 815-949 zł/m2. Usługa ta, dotyczy wykuwania otworów w ścianach o grubości do 30 cm. Wykucie otworu w ścianie nośnej o wymiarach 100 x 200 cm, to koszt w granicach 1630-1898 zł.

Jakie są metody wykuwania otworów w ścianach nośnych oraz otworów wentylacyjnych?

Przed podjęciem decyzji o wykuciu otworu w ścianie lub wentylacyjnego, należy znać podstawowe metody przeprowadzenia takich prac budowlanych. 

  • na sucho – polega na cięciu otworów piłą, nie jest to najskuteczniejsza metoda, lecz sprawdza się przy mniejszych otworach lub cieńszych ściankach. Cięcie na sucho, powoduje szybsze nagrzanie i zużycie tarczy oraz powoduje powstawanie dużej ilości szkodliwego pyłu.
  • na mokro – metoda ta polega na cięciu piłą o diamentowej tarczy, z wykorzystaniem wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu, tarcza nie przegrzewa się i nie ograniczamy powstawanie pyłu podczas pracy. Ponadto taki sposób umożliwia wykonanie głębokich cięć.
  • na szorstko – metoda ta, jest mniej wydajna i mniej precyzyjna. Polega na wykorzystaniu narzędzi takich jak młoty udarowe, przebijaki oraz różnego rodzaju przecinarki. Sposób ten niestety, wiąże się również z ryzykiem uszkodzenia konstrukcji ścian.

FAQ

Ile kosztuje zrobienie dziury w ścianie?

Wykonanie otworu w ścianie, to usługa za którą zapłacimy kwotę w granicach 815-949 zł/m2. Kwota ta, dotyczy wykucia otworu w ścianie o grubości do 30 cm. 

Jak zrobić otwór w ścianie nośnej?

Wykuwanie otworów w ścianie nośnej, można wykonać metodą suchą, mokrą lub szorstką. Najczęściej, wycinanie otworów wykonuje się na mokro z użyciem piły diamentowej. Wszelkie prace związane z kuciem, przebijaniem czy przebudową ścian nośnych, najlepiej zlecić profesjonalistom.

Czy można kuć w ścianie nośnej?

Kucie w ścianie nośnej, podobnie jak jej wyburzanie i przebudowa, to prace, które wymagają konsultacji z architektem. Do wykonania większych otworów, niezbędny jest również projekt oraz profesjonalni wykonawcy, którzy przeprowadzą prace. 

Czy można przebić się przez ścianę nośną?

Wszelkie prace związane z przebijaniem, wyburzaniem oraz przebudową ścian nośnych, należy skonsultować z architektem, który oceni czy jest taka możliwość. Do przebicia się przez ścianę nośną, potrzebne, więc będzie pozwolenie, a następnie projekt, według którego zostaną wykonane prace budowlane.