Cennik odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła

Pompa ciepła działa na podstawie przesyłania ciepła z miejsca o niższej temperaturze do punktu z wyższą temperaturą. Oczywiście następuje to po dostarczeniu odpowiedniej ilości energii. Na powszechność tego rozwiązania wpływa przyjazność środowisku. Co więcej, ta forma ogrzewania jest bezpieczna, stosunkowo tania, a także prosta w instalacji i obsłudze. Właśnie dlatego w większości nowych domów stosuje się pompę ciepła jako alternatywę dla pozostałych rodzajów ogrzewania. Ile kosztują odwierty geotermalne pod pompy ciepła? 

Spis treści

Odwierty geotermalne pod pompy ciepła cena w 2023

Cena za odwierty geotermalne pod pompy ciepła wynosi między 85 a 120 zł/mb. Należy pamiętać, że w przypadku gorszych warunków gruntowych, czy skomplikowania pracy koszt ten może wzrosnąć nawet do 150 zł/mb. Zatem za kilka odwiertów o łącznej głębokości 50 m zapłacimy ok. 4200 zł. 

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Wykonanie odwiertów geotermalnych warunkuje szansę na zastosowanie nowoczesnej pompy ciepła, która wiąże się z szeregiem korzyści. 

  • ekologia – pompy ciepła stanowią bardziej przyjazną planecie alternatywę, w stosunku do pozostałych sposobów ogrzewania. 
  • funkcjonalność   – możliwa instalacja samoobsługowa, zajmuje mało miejsca. 
  • niski koszt utrzymania  – nie zużywa dodatkowego surowca, dlatego stanowi tańszą opcję w stosunku do opału węglem i gazem.
  • bezpieczeństwo  – nie ma ryzyka wybuchu, lub ulatniania się szkodliwych substancji. 
  • trwałość  – wytrzymuje ok. 30 lat. 
  • oszczędność  – niskie zużycie energii elektrycznej. 

FAQ

Ile kosztują badania gruntu?

Koszt jednego odwiertu oscyluje w granicach 600 zł (7m). Jednak badania obejmują ok. 4 odwiertów. Dlatego należy przygotować się na wydatek rzędu min. 2500 zł. 

Jak pobiera się próbki gruntu?

Próbki są przechowywane w odpowiednich cylindrach. Istotne jest, aby badanie przebiegło prawidłowo, a materiał był pozbawiony chemicznego składu gruntu. 

Ile kosztuje odwiert pod gruntową pompę ciepła?

Cena zależy od warunków gruntu, a także głębokości odwiertu. Standardowo za 7 m nie zapłacimy więcej niż 840 zł. Jednak w przypadku pompy ciepła konieczne jest kilka odwiertów. 

Ile odwiertów pod pompę ciepła?

Standardowo wykonuje się ok. 4 odwiertów geotermalnych. Ostateczna ilość zależy również od warunków i zapotrzebowania. 

Czy badania geologiczne są obowiązkowe?

Jeśli dom nie znajduje się na skomplikowanym pod względem geologicznym terenie, to wystarczy wyłącznie opinia architekta. 

Kiedy robi się badania geologiczne?

Badania geologiczne należy rozpocząć jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a często jest to ostateczny termin. Zależy od tego nie tylko możliwość zastosowania pompy ciepła, ale przede wszystkim możliwość rozpoczęcia budowy domu. 

Ile trwają badania geologiczne?

Jeśli budowa dopiero się rozpoczyna, to zwykle potrzeba ok. 4 godzin, aby dokładnie zbadać teren. Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz sytuacji geologicznej działki. Dopiero wówczas możemy rozpocząć budowę domu i ewentualne inwestycje, jak pompę ciepła.