Cennik papy asfaltowej – zalety, ceny

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg rodzajów papy asfaltowej. Część z nich doskonale sprawdza się jako podkład pod gonty bitumiczne, dachówki, lub blachodachówki. Istnieje również wersja termozgrzewalna, która stanowi alternatywę dla pokrycia dachów płaskich. Rodzaj materiału wpływa również na jego wytrzymałość i właściwości. Dobrze zamontowana papa asfaltowa może służyć nawet 30 lat. Ile kosztuje papa asfaltowa? 

Spis treści

Papa asfaltowa cena w 2023 

Średni koszt za m2 papy asfaltowej wynosi od 6,20 do 7,20 zł. Zatem pokrycie dachu o powierzchni 100 m2 wyniesie nie więcej niż 720 zł. Należy pamiętać, że koszt ten może wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na wersję termozgrzewalną. Wówczas wraz z montażem zapłacimy ok. 40 zł/m2. 

Zalety papy asfaltowej

Papa asfaltowa może zostać użyta zarówno jako podkład pod inne pokrycie dachu, lub stanowić je samodzielnie. W związku z tym warto zwrócić uwagę na jej właściwości. 

  • niska cena – materiał jest tani, a montaż nie jest skomplikowany, co finalnie wpływa na niski koszt pokrycia dachu papą asfaltową. 
  • funkcjonalność – dobrze sprawdza się w trakcie remontów, ponieważ z łatwością można uzupełnić ewentualne luki. 
  • zróżnicowanie – w zależności od potrzeby występują trzy rodzaje papy asfaltowej: podkładowa, wierzchniego krycia i specjalna. 
  • trwałość w stosunku do niskiej ceny – mimo niskiej ceny papa asfaltowa może wytrzymać nawet 30 lat. 

FAQ

Ile kosztuje 1 metr papy?

Średni koszt 1m2 papy to ok. 7 zł. Jednak w trakcie planowanego remontu, warto uwzględnić koszt robocizny. Wówczas cena pokrycia dachu papą jest uzależniona od powierzchni. Profesjonalny fachowiec za ułożenie 1m2 papy asfaltowej liczy sobie ok. 30 zł. 

Ile kosztuje papa na gorąco?

Papa termozgrzewalna to nowoczesne rozwiązanie, które może stanowić samodzielne pokrycie dachu. Profesjonalny materiał sprzedawany jest w rolkach, a jego uśredniona cena wynosi ok. 300 zł za 15 m2. Warto pamiętać również o montażu, który może nas wynieść ok. 35 zł/m2. 

Ile waży m2 papy asfaltowej?

Waga papy asfaltowej zależy od jej grubości. Standardowo wynosi ona ok. 5 mm. Wówczas ciężar 1 m2 materiału to nie więcej niż 6 kg. W trakcie montażu papy na dachu warto uwzględnić dodatkowe wagę pozostałych produktów, które są niezbędne do wykonania pokrycia. 

Ile m2 jest w rolce papy?

Standardowo papa asfaltowa jest pakowana po 15 m2. W celu wyliczenia ilości niezbędnego materiału, należy podzielić powierzchnię dachu przez 15. Wówczas otrzymamy odpowiedź, ile średnio rolek papy potrzebujemy do pokrycia. 

Jak długo wytrzyma papa na dachu?

Trwałość papy jest uzależniona od jej właściwości, a także poprawnego montażu. Jeśli ograniczymy dostęp wilgoci, to materiał może wytrzymać nawet do 30 lat. Na jakość papy wpływa również jej rodzaj. Uważa się, że najbardziej solidna jest opcja termozgrzewalna. Z kolei papa asfaltowa stanowi świetny podkład pod inne rodzaje pokrycia dachu.