Cennik podbitki dachu – rodzaje, porady

Podbitka dachu to nic innego, jak wykończenie dachu od spodu. Głównym zadaniem tego montażu jest zabezpieczenie i odpowiednia izolacja. Wykonuje się ją między innymi z paneli PCV, a to ze względu na szeroki wybór kolorów, wzorów i stosunkowo niską cenę. Oprócz tego ten rodzaj podbitki dachowej jest najłatwiejszy w konstrukcji. Zabezpieczenie okapu dachu sprawia, że dom wygląda bardziej estetycznie. Wiele osób decyduje się także na dodatkowo montowane oświetlenie w podbitce. Ile kosztuje podbitka dachu? 

Spis treści

Podbitka dachu cena w 2023

Średnia cena najbardziej popularnego rodzaju podbitki dachu tj. drewnianej kosztuje ok. 35 zł/m2. Jednak należy pamiętać, że koszt rośnie wraz z ilością spadów. Przy większym poziomie skomplikowania konstrukcji możemy liczyć się z kosztem nawet do 45 zł/m2. Zatem za 50 m2 podbitki zapłacimy nie więcej niż 2250 zł. 

Jakie są rodzaje podbitki dachu?

W zależności od stylistyki domu możemy użyć podbitki dachowej, wykonanej z konkretnego materiału. 

  • drewnopochodne – najbardziej popularne rozwiązanie, wymaga konserwacji co kilka lat. 
  • aluminiowe – odporne na czynniki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji i wykazują dużą trwałość. 
  • stalowe – wykonanie najlepiej zlecić blacharzowi, ocynkowanie zapewnia odporność przed korozją. 
  • pełne – wykonane ze spienionego PVC, co zapewnia dużą trwałość materiału. 
  • komorowe – montaż podobny do sidingowych, ale wykazują większą trwałość. 
  • sidingowe – łatwe i proste w montażu. Materiał odporny na deszcz i zmiany temperatury. 

FAQ

Ile się bierze za metr podbitki?

Cena podbitki uzależniona jest od materiału, z jakiego jest wykonana. W przypadku najbardziej popularnego rozwiązania tj. drewnopochodnego, koszt waha się w granicach od 40 zł/m2. 

Ile kosztuje 1 metr podbitki robocizna?

Fachowiec za wykonanie podbitki dachu weźmie od 68 do 80 zł/m2. Indywidualna wycena może uwzględniać materiał, sposób wykonania i poziom trudności w konstrukcji dachu. Co więcej, w większych aglomeracjach cena będzie bliższa górnej granicy. 

Jak tanio zrobić podbitkę?

Najtańsze i najprostsze w montażu podbitki dachu powstają ze specjalnych paneli. Z łatwością można je przycinać i dostosować do konstrukcji dachu. Co więcej, znajdziemy je w wielu kolorach, lub z odpowiednią strukturą. Dzięki temu podbitka dachowa stanowi estetyczne przedłużenie dachu i połączenie z elewacją. 

Jaka podbitka jest najlepsza?

Podbitka dachu powinna być dostosowana do potrzeb budynków. Obecnie w nowych domach zwykle montuje się blachę, a z kolei w starszym budownictwie nadal popularne są podbitki drewnopochodne. Przed podjęciem decyzji warto wykonać niezbędne pomiary i skonsultować się z fachowcem. 

Co zrobić zamiast podbitki?

Coraz więcej osób decyduje się na alternatywę dla podbitek dachu. Jedną z nich jest betonowe wykończenie, które wykazuje dobrą trwałość. Innym rozwiązaniem jest tynk ułożony na płycie OSB. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o odpowiedniej podkonstrukcji.