Cennik wyburzania ścian nośnych – porady, rodzaje, ceny

Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, w różnego rodzaju budynkach są ściany nośne. Dzięki nim, ciężar wszystkich kondygnacji, zostaje rozłożony równomiernie na fundamenty, co zapewnia stabilność całej struktury. Mimo istotnego znaczenia ścian nośnych, nie zawsze współgrają one z ideą aranżacyjną i zachodzi potrzeba ich wyburzenia. W odróżnieniu od ścian działowych, wyburzanie ścian nośnych jest bardziej skomplikowanym procesem. Ile kosztuje wyburzanie ścian nośnych?

Spis treści

Wyburzanie ścian nośnych cena w 2023

Decydując się, na skorzystanie z usługi wyburzania ściany nośnej z cegły, zapłacimy kwotę rzędu 124-149 zł/m2. W przypadku wyburzania ścian nośnych z betonu lub żelbetu, zapłacimy 356-409 zł/m2. Ceny te, dotyczą usługi o normalnym stopniu skomplikowania, w przypadku wyburzania ścian o grubości powyżej 20 cm. 

Jakie są rodzaje ścian nośnych?

Osoba podejmująca decyzję o wyburzeniu ścian nośnych, powinna znać podstawowy podział, tego rodzaju ścian oraz ich charakterystykę.

  • wewnętrzne – stosowane są w wnętrzu konstrukcji, gdy projekt zakłada dużą powierzchnię stropu, którego oparcie na ścianach zewnętrznych, nie jest możliwe.
  • zewnętrzne – stanowią podstawowy element konstrukcji, wykonywany często z dwóch lub trzech warstw. Ponadto służą również jako izolacja.
  • fundamentowe – zewnętrzne ściany budynków niepodpiwniczonych, znajdujące się na poziomie fundamentów. Wykonuje się je z gotowych bloczków betonowych lub z betonu w deskowaniu. Powinny być izolowane od ziemi.
  • piwniczne – są to ściany podobne do fundamentowych, lecz stosuje się je w budynkach podpiwniczonych, co oznacza, że muszą być izolowane oraz dodatkowo odporne na parcie gruntu.
  • szczytowe – stosowane w projektach budynków z dachem dwuspadowym, mają kształt trójkąta i wypełniają przestrzeń między dachem, a ścianami zewnętrznymi.

FAQ

Ile za m2 wyburzenie ściany?

Za usługę wyburzania ścian nośnych z cegły, zapłacimy kwotę 124-149 zł/m2. W przypadku ściany nośnej z betonu lub żelbetu, zapłacimy 356-409 zł/m2. Usługa wyburzenia ścian działowych ceglanych, to koszt 76-99 zł/m2. Za wyburzanie ścian działowych z karton-gipsu, zapłacimy 46-59 zł/m2.

Ile kosztuje wyburzenie ściany w bloku?

Usługa wyburzania ścian nośnych w bloku, to koszt 124-149 zł/m2 ściany z cegły oraz 356-409 zł/m2, ściany zrobionej z betonu lub żelbetu. W przypadku ścian działowych, za usługę wyburzania ściany z cegły zapłacimy 76-99 zł/m2, a za ścianę z płyt karton-gips będzie to koszt 46-59 zł/m2.

Czy można wyburzyć ścianę nośną w bloku?

Wyburzenie ściany nośnej, według prawa jest procesem przebudowy. Musimy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie, wnioskujące o pozwolenie, na takie prace budowlane. Wymagane jest również, sporządzenie przez specjalistę projektu budowlanego oraz zatrudnienie fachowców do jego wykonania.

Jak sprawdzić czy można wyburzyć ścianę?

Ściany działowe, najczęściej można wyburzać, bez żadnych dodatkowych formalności. Natomiast ściany nośne, wymagają większej ilości dokumentów, złożenia wniosku oraz sporządzenia projektu. Rodzaj ściany, można sprawdzić w projekcie danego mieszkania.