Cennik malowania dachu z blachy ocynkowanej – zalety, ceny

Coraz więcej osób decyduje się na dodatkową ochronę dachu. W celu zabezpieczenia dachu przed korozją używa się blachy ocynkowanej. Jednak, aby zachować estetyczny wygląd na dłużej, należy pokryć powierzchnię warstwą odpowiedniej farby. Zatrzyma ona dostęp wilgoci i jednocześnie będzie chronić przed promieniami UV, wahaniami temperatury powietrza i kwaśnymi deszczami. Ile kosztuje malowanie dachu z blachy ocynkowanej? 

Spis treści

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej cena w 2023

Koszt odtłuszczenia, oczyszczenia powierzchni i położenia dwóch warstw farby waha się w granicach od 28 do 33 zł/m2. Zatem za malowanie dachu z blachy ocynkowanej o powierzchni 100 m2 zapłacimy ok. 2800 zł. Cena uwzględnia wyłącznie pracę fachowca. Średnio potrzebujemy 1l farby na 5m2 powierzchni dachu. 

Jakie są zalety malowania dachu z blachy ocynkowanej?

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej to sposób na przedłużenie żywotności dachu. Farba hamuje dostęp wilgoci, co znacznie zmniejsza ryzyko korozji. Należy również pamiętać o jej pozostałych właściwościach. 

  • zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń – dobrej jakości materiał wpływa na zmniejszenie temperatury w domu. 
  • efekt wizualny – regularne malowanie dachy z blachy ocynkowanej wpływa na zachowanie estetycznego wyglądu pokrycia. 
  • ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – chroni przed deszczem, promieniami UV i mrozem. 
  • łatwy montaż i stosunkowo niski koszt

FAQ

Ile farby na 100 m2 dachu?

Ilość farby niezbędnej do pomalowania 100 m2 dachu zależy między innymi od rodzaju pokrycia, czy innych utrudnień, w postaci dodatkowych spadów. Jednak zakłada się, że na 5 m2 potrzeba ok. 1 litra farby. W związku z tym, aby pokryć 100 m2, należy zaopatrzyć się w nie mniej niż 20 litrów.

Jakie farby do malowania dachu z blachy ocynkowanej?

Trzeba pamiętać, że nie każda farba nadaje się do blachy ocynkowanej. Istotny jest tutaj poziom wytrzymałości materiału, który musi chronić dach przed licznymi czynnikami zewnętrznymi. Zwykle do tego typu pokrycia stosuje się farby z odpowiednim oznaczeniem: akrylowa farba na ocynk, alkidowa farba na ocynk, winylowa farba na ocynk, chlorokauczuk na ocynk. 

Ile trwa malowanie dachu?

Czas malowania dachu jest uzależniony od szeregu czynników. Ogromny wpływ ma sama powierzchnia dachu i poziom skomplikowania konstrukcji. Im więcej dodatkowych elementów, tym malowanie dachu pokrycia będzie trwać dłużej. Co więcej, jest to możliwe tylko przy słonecznej pogodzie. Jednak profesjonalistom nie powinno to zająć dłużej niż 3 dni. 

Czy opłaca się malować dach?

Jeśli nie pomalujemy nowego dachu, narażamy pokrycie na liczne czynniki zewnętrzne i zmniejszenie trwałości materiału. Farba zabezpiecza przed rozwojem wilgoci, a tym samym mchem, grzybem i korozją. W przypadku starego dachu również warto regularnie malować jego pokrycie. Wówczas przedłużamy jego żywotność i zapewniamy trwałą ochronę przed zniszczeniem. Ponadto pomalowany dach wygląda bardziej estetycznie.