Cennik wynajmu rusztowań przejezdnych

W tym tekście zostanie przybliżona charakterystyka rusztowań przejezdnych. Dlaczego warto postawić właśnie na nie, czym się charakteryzują i kiedy najlepiej z nich skorzystać? Ile kosztuje wynajem rusztowań przejezdnych? 

Spis treści

Wynajem rusztowań przejezdnych cena w 2023

Za wynajem rusztowania przejezdnego zapłacimy ok. 76 – 115 zł/doba netto. Większość firm zastrzega sobie minimalny okresy wynajmu, najczęściej jest to jeden tydzień, do ceny należy  także doliczyć cenę robocizny (montaż i demontaż).  

Za 7 dni wynajmu takiego rusztowania zapłacimy ok. 630 zł netto.

Co wg normy prawnej musi posiadać rusztowanie ruchome?

Zanim zaczniemy użytkować nasze rusztowanie ruchome musimy być pewni, że posiada wszystkie wymagane elementy i tym samym jest bezpieczne w użytkowaniu. Każde rusztowanie posiada instrukcje od producenta, dlatego przed wejściem na nasz sprzęt należy się z nią zapoznać. 

Standardowe rusztowanie ruchome musi posiadać:

  • poręcze ochronne,
  • bortnicę (krawężnik),
  • pomost roboczy,
  • drabino-ramę,
  • belkę podstawy,
  • koło z hamulcem (a dokładnie minimum 4 koła).

Warto podkreślić, że montaż i demontaż takiego rusztowania powinny zostać wykonane przez osobę, która posiada aktualną książeczkę operatora maszyn roboczych (monter rusztowań). Taka książeczka jest wydawana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.  

FAQ

Co to jest rusztowanie ruchome?

To konstrukcja, która służy do poziomego poruszania się bez konieczności rozbierania poszczególnych elementów. Jest wyposażona w koła lub wałki. 

Kiedy mogę korzystać z rusztowania?

Rusztowanie jest gotowe do pracy w momencie kiedy zostanie odebrane przez kierownika budowy, albo osobę uprawnioną. Odbiór rusztowania należy potwierdzić wpisem w dzienniku budowy albo w protokole odbioru technicznego. 

Czy mogę zostawić materiały budowlane na rusztowaniu?

Nie wolno pozostawiać materiałów budowlanych na rusztowaniu oraz podestach po zakończeniu pracy. Każdy dzień pracy na budowie musi kończyć się sprzątaniem sprzętu i materiałów budowlanych.

Co na tablicy informacyjnej rusztowania?

Tablica informacyjna, to bardzo ważny element każdego rusztowania. Powinna się na niej znaleźć informacja nt. wykonawcy montażu rusztowania (razem z imieniem i nazwiskiem oraz nr telefonu), informacja nt. dopuszczalnego obciążenia pomostów i całej konstrukcji. 

Kiedy nie wolno nam pracować na rusztowaniu?

Jeżeli o zmroku nie zapewniono oświetlenia, w czasie gęstej mgły, podczas silnych opadów deszczu i śniegu, podczas gołoledzi, w czasie burzy i wiatru, który przekracza 10 m/s.

Ile kosztuje kurs na rusztowania?

Kurs montera rusztowań kosztuje ok. 1000 zł, do niego należy doliczyć cenę za egzamin państwowy, który wynosi 250 zł. 

Kiedy nie można montować rusztowań?

Podczas ograniczonej widoczności – o zmroku jeśli nie mamy zapewnionej odpowiedniej widoczności, w czasie opadów atmosferycznych oraz podczas burzy i silnego wiatru (10 m/s).