Cennik demontażu ościeżnicy – ceny, porady

Osoby chętne do wymiany drzwi na nowe muszą pamiętać o umiejętnym usunięciu starej ościeżnicy. Niewłaściwie przeprowadzone prace mogą być przyczyną powstania w ścianie ubytków, z którymi ciężko sobie poradzić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o demontaż ościeżnicy, jest zatrudnienie specjalisty. Ile kosztuje demontaż ościeżnicy?

Spis treści

Demontaż ościeżnicy cena 2023

 Koszt demontażu ościeżnicy drzwiowej mieści się w przedziale 98 -135 zł/szt. Chcąc zdemontować pięć ościeżnic, trzeba się przygotować na wydatek rzędu 490 – 675 zł

Najniższy, średni i najwyższy koszt za demontaż ościeżnicy drzwiowej odnotowany w Polsce

Najniższa cena (netto)Średnia cena (netto)Najwyższa cena (netto)Najniższa cena (brutto)Średnia cena (brutto)Najwyższa cena (brutto)
98 zł116,5 zł135 zł120,34 zł143,29 zł166,05 zł
Demontaż ościeżnicy cena

Ile kosztuje demontaż ościeżnicy drzwiowej w największych miastach w Polsce

MiastoCena nettoCena brutto
Białystok100 zł123 zł
Bydgoszcz105 zł129,15 zł
Gdańsk130 zł159,9 zł
Gorzów Wielkopolski98 zł120,34 zł
Katowice127 zł156,21 zł
Kielce102 zł125,46 zł
Kraków135 zł166,05 zł
Lublin105 zł129,15 zł
Łódź118 zł145,14 zł
Olsztyn102 zł125,46 zł
Opole98 zł120,34 zł
Poznań120 zł147,6 zł
Rzeszów105 zł129,15 zł
Szczecin115 zł141,45 zł
Toruń108 zł132,84 zł
Warszawa135 zł166,05 zł
Wrocław123 zł151,29 zł
Zielona Góra98 zł120,34 zł

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za demontaż ościeżnicy drzwiowej na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces demontażu ościeżnicy krok po kroku?

  • Przygotuj niezbędne narzędzia – młotek, dłuto, wkrętak.
  • Rozpocznij od usunięcia drzwi. W przypadku drzwi zawiasowych, usuń zawiasy przy użyciu wkrętaka.
  • Odnajdź punkty mocowania ościeżnicy – mogą być ukryte pod warstwą farby lub gładzi.
  • Delikatnie uderzaj dłutem młotkiem, aby zwolnić ościeżnicę. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany.
  • Po zwolnieniu wszystkich punktów mocowania, delikatnie wyjmij ościeżnicę. Może wymagać to nieco siły, ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności.
  • Po usunięciu ościeżnicy, upewnij się, że otwór drzwiowy jest czysty i wolny od wszelkich resztek. Usuń wszelkie gwoździe i śruby, które mogły pozostać.
  • Na koniec, zabezpiecz miejsce demontażu. Jeśli planujesz instalować nową ościeżnicę, otwór drzwiowy powinien być odpowiednio przygotowany.

Jakie są rodzaje ościeżnicy?

Ościeżnice są niezbędnym elementem, zarówno jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Służą do osadzania drzwi, zazwyczaj w trakcie remontu. Aby móc wybrać właściwy model ościeżnic, dobrze wiedzieć, jakie są ich rodzaje. 

Ościeżnice stałe są przydatne w sytuacji, kiedy drzwi do osadzenia posiadają standardową grubość. Stałe ościeżnice sprawdzają się także w przypadku idealnie równych ścian. Podstawową cechą ościeżnic stałych, jak sama nazwa wskazuje, jest ich z góry określony wymiar bez możliwości regulacji. 

Ościeżnice regulowane są alternatywą dla ościeżnic stałych. Z ich stosowania wynika wiele korzyści, jednak charakteryzują się one nieco wyższą ceną. Specjalna konstrukcja umożliwia regulowanie ich w określonym przez producenta zakresie.

FAQ

Jak rozebrać metalową ościeżnicę?

Usuwanie ościeżnicy wykonanej z metalu zawsze rozpoczyna się od nacinania jej w kilku miejscach. Następnie trzeba odciąć kotwy mocujące bądź też wykuć je z muru. Dopiero teraz można bezpiecznie usunąć ościeżnicę.

Co zrobić, kiedy metalowa ościeżnica zakotwiona jest w ścianie?

Taką ościeżnicę rzeczywiście dość trudno jest usunąć, a wykuwanie jej może grozić uszkodzeniem ściany. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wycięcie ościeżnicy przy wykorzystaniu szlifierki kątowej z odpowiednią tarczą.

Jak zamaskować stare futryny?

Aby nadać starym futrynom nowy wygląd, można pomalować je odpowiednią farbą, co jest prostym i tanim rozwiązaniem. Warto pamiętać, by przed przystąpieniem do malowania powierzchnię ościeżnicy oczyścić i odtłuścić.

Czy można założyć nowe drzwi na starą futrynę?

Jeśli stara futryna jest wciąż w dobrym stanie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Ważne, by bardzo dokładnie zmierzyć starą ościeżnicę, aby móc idealnie dopasować do niej nowe drzwi.

Czy nowe drzwi pasują do starych metalowych futryn?

Na większości starych futryn bez żadnego problemu da się zamontować nowe drzwi, o ile rozstaw zawiasów się zgadza. Przed złożeniem zamówienia warto jednak ocenić czy futryna pozostaje w dobrej kondycji i nie uniemożliwia montażu drzwi.