Cennik usuwania starej farby ze ścian – ceny, porady

Przed nałożeniem na ścianę większości dostępnych na rynku farb wymagane jest usunięcie z niej starej powłoki. Czynność ta zapobiega odpadaniu i łuszczeniu się nowo położonej farby. Usuwanie starej farby z pewnością nie należy do trudnych zabiegów, jednak może okazać się dość czasochłonne, dlatego warto zdecydować się na pomoc fachowca. Specjaliści zalecają również usuwanie starej farby w przypadku tapetowania mieszkania bądź też kładzenia nowych tynków. Ile kosztuje usuwanie starej farby ze ścian?

Spis treści

Usuwanie starej farby ze ścian cena 2023

Zlecając fachowcowi usuwanie starej farby zapłacimy za tę usługę średnio 7 – 11 zł/m². Koszt remontu należy powiększyć również o przygotowanie podłoża pod malowanie, czyli gruntowanie i wyrównanie ściany.

Jakie są rodzaje farb do ścian?

Po usunięciu starej farby ze ściany warto zastanowić się, jaką farbę położyć w jej miejsce. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb o różnym przeznaczeniu. Oto kilka najpopularniejszych:

  • farby akrylowe – to jedne z najbardziej uniwersalnych farb, które bez problemu pokrywają powierzchnie różnego rodzaju. Najlepiej sprawdzają się w suchych, niezbyt intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach.
  • farby lateksowe – należą do farb akrylowych, jednak w składzie posiadają zwiększoną ilość żywicy, która znacznie wpływa na ich żywotność. Farby te charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie.
  • farby strukturalne – charakteryzują się artystyczną strukturą, którą zawdzięczają dodatkowi szklanych bądź też mineralnych drobin. Można aplikować je przy pomocy różnych technik. 

FAQ

Czy starą farbę trzeba usuwać?

Zdzieranie warstwy starej farby jest wyjątkowo czasochłonnym procesem. Ściany, które wcześniej były malowane farbami akrylowymi bądź lateksowymi można tylko umyć przy pomocy mieszanki ciepłej wody i mydła malarskiego.

Jak usunąć farbę z sufitu?

Usunięcie starej farby z sufitu jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku ściany. Wystarczy pomalować sufit wodą, a następnie zmiękczoną farbę zeskrobać szpachelką. Powinna odchodzić całymi płatami bez większego problemu.

Jaka szlifierka do usuwania farby ze ścian?

Na szybkie usunięcie farby bez uszkodzenia powierzchni ściany pozwala model oscylacyjny z prostokątną stopą do mocowania papieru ściernego.

Jak zmiękczyć farbę silikonową na ścianie?

W celu usunięcia farby silikonowej wystarczy po jej powierzchni rozprowadzić zwykłą wodę. Uczyni ona powierzchnię o wiele bardziej miękką, dzięki czemu farba będzie łatwiej odchodzić.

Czy można malować na starą farbę?

Dopiero po usunięciu starej farby oraz przemyciu tynku mieszanką wody i mydła malarskiego można przystąpić do malowania. Na starą farbę można malować wyłącznie w sytuacji, kiedy jest ona w idealnym stanie i nie odchodzi od ściany.