Cennik instalacji elektrycznej

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna jest podstawą wygodnego i bezpiecznego korzystania z budynku. Istotne jest, aby trafnie określić optymalną liczbę obwodów oraz punktów elektrycznych. Podczas planowania przedsięwzięcia należy uwzględnić nie tylko koszt robocizny, ale również zakupu materiałów i niezbędnych akcesoriów. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja elektryczna, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią publikacji.

Spis treści

Cena instalacji elektrycznej w 2023

Przybliżony koszt wykonania instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 100 m2 wynosi 15000-20000 zł. Warto podkreślić, że w skład tej kwoty wchodzi wiele usług. Układanie instalacji elektrycznej za punkt to koszt 150-165 zł. Montaż gniazda elektrycznego to wydatek rzędu 35-48 zł. Nie można również nie wspomnieć o konieczności zakupu materiałów.

Jakie rodzaje instalacji elektrycznej można wyróżnić?

W domach jednorodzinnych nie jest montowany wyłącznie jeden rodzaj instalacji elektrycznej. To, gdzie zostaną ułożone kable jest kwestią bardzo indywidualną. Warto zastanowić się, jaki typ będzie najprostszy w wykonaniu.

  • Instalacja elektryczna wtynkowa – przewody znajdują się bezpośrednio pod tynkiem. Kable elektryczne układane są na powierzchni ścian. Do ich zamocowania stosowane są druty, klamerki oraz gwoździe. Bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać pozostałe elementy układu, takie jak np. łączniki, puszki rozgałęziające, gniazdka wtynkowe. Oświetlenie budynku montowane jest dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych.
  • Instalacja elektryczne podtynkowa – pierwszym krokiem jest wykonanie w ścianach specjalnych bruzd, które posłużą do poprowadzenia przewodów. Kable wkładane są do rurek, które następnie umieszczane są w przygotowanych rowkach. Pracochłonność tego rozwiązania przekłada się na wyższy koszt robocizny.
  • Instalacja elektryczna natynkowa (naścienna) – kable układane są na powierzchni tynku. Takie rozwiązanie sprawdza się na zewnątrz, w piwnicach, pralniach, garażach i innych. Do przymocowania przewodów wykorzystuje się metalowe opaski, uchwyty, gwoździe. Warto dodać, że mogą one zostać ukryte pod listwami przypodłogowymi.

FAQ

Ile metrów kabla na dom 100m2?

Podczas planowania montażu instalacji elektrycznej należy określić ilość niezbędnych materiałów. W domu o powierzchni 100 m2 potrzeba około 500 m przewodu 3×1,5; 300 m przewodu 3×2,5; 100 m przewodu antenowego; 400 m przewodów pozostałych (m.in. do internetu, telefonu, zasilania bramy, domofonu). Oczywiście podane dane są orientacyjne, a wszystko zależy od projektu.

Ile za metr ułożenia kabla?

Za ułożenie kabla elektrycznego 1-fazowego należy zapłacić około 2-4 zł/mb. Kable elektryczny 3-fazowy to wydatek rzędu 7-16 zł/mb. Mniej trzeba zapłacić za położenie przewodów na cegle, tynku czy w korycie. Droższe jest ich zamocowanie na betonie.

Ile czasu na elektrykę w domu?

Wykonanie instalacji elektrycznej od podstaw trwa minimum tydzień. W przypadku złożonych prac przygotowawczych lub wykończeniowych należy spodziewać się dłuższego terminu realizacji zlecenia.