Ile kosztuje instalacja solarna?

Odnawialne źródła energii takie jak solary czy fotowoltaika zyskują coraz większą popularność i cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców domów jednorodzinnych i nie tylko. Założenie instalacji solarnej to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, lecz również bardzo funkcjonalne i jednocześnie ekonomiczne. Instalacje solarne są zalecane szczególnie w przypadku budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Ile kosztuje instalacja solarna?

Spis treści

Instalacja solarna cena w 2023

Na koszt instalacji solarnej składa się kilka czynników. Za jeden kolektor płaski, któremu nie przeszkadza w funkcjonowaniu obecność szronu i śniegu o powierzchni około 2,5 m² zapłacić około 3000 – 3500 zł. Za zasobnik na ciepłą wodę o pojemności 400 l wraz ze wszystkimi elementami trzeba zapłacić kwotę 3000 – 3500 zł. Na instalację składają się również: regulator solarny, stacja solarna, zestaw przyłączeniowy i różne akcesoria, których łączny koszt wynosi około 1000 – 2000 zł. Robocizna kosztuje 3000 – 4000 zł. Za całą instalację solarną z 5 kolektorami i całym osprzętem zapłacimy więc około 22 000 – 27 000 zł.

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Decydując się na montaż instalacji solarnej należy dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju kolektorów. Różnice między kolektorami dotyczą rozmiarów, budowy oraz konkretnych parametrów.

  • Kolektory płaskie – jest to nic innego jak płaska płyta wraz z rurami, które się pod nią znajdują oraz czynnikiem grzewczym. Płyta podczas nagrzewania się przekazuje zebrane ciepło do płynów znajdujących się w rurach. Płyn z rur zostaje doprowadzony do specjalnego zasobnika na wodę. 
  • Kolektory próżniowe – ich konstrukcja składa się z zestawu rur próżniowych wypełnionych mniejszymi rurkami. Próżnia w rurach gwarantuje wydajność całej instalacji nawet w trakcie dużych przymrozków. Utrata ciepła jest wtedy zminimalizowana. 

FAQ

Ile kosztuje instalacja solarna w domu?

Na cały koszt założenia instalacji solarnej w domu składają się ceny poszczególnych jej elementów wraz z kosztami robocizny. Przykładowo cena za założenie instalacji z 5 kolektorami oraz całym niezbędnym osprzętem i akcesoriami waha się w granicach 22 000 – 27 000 zł.

Czy są dotacje na kolektory słoneczne?

Istnieje kilka możliwości uzyskania dopłat lub pewnych form dofinansowania montażu instalacji solarnej. Jednym z nich jest powszechny program Czyste Powietrze. Inne rozwiązania to między innymi ulgi termomodernizacyjne oraz różne rodzaje programów gminnych.

Czy opłaca się inwestować w solary?

Poza oczywistymi korzyściami dla środowiska poprzez rozwiązania ekologiczne, jakim są instalacje solarne można oczekiwać również korzyści w aspektach ekonomicznych. Inwestycja w montaż instalacji solarnej pozwala obniżyć późniejsze koszty utrzymania domu poprzez zmniejszenie rachunków za energię. 

Ile kolektorów słonecznych na dom?

Zaleca się montowanie takiej ilości kolektorów, aby zapewnić około 60% zapotrzebowania na energię. Zbyt duża ilość kolektorów nie jest wskazana, aby z powodu przegrzewania nie stały się mniej trwałe.