Cennik montażu klimatyzacji

W obliczu globalnie rosnącej temperatury i coraz częściej występujących upałów, klimatyzacja stała się standardem nie tylko w obiektach usługowych, ale też w domach jednorodzinnych. Zakup urządzenia to jedno, ale jego montaż i zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie są równie ważne. Planując zakup klimatyzatora warto więc wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę i wydajność, ale również to, ile kosztuje montaż klimatyzacji. Sprawdź z jakimi cenami się spotkasz.

Spis treści

Montaż klimatyzacji cena w 2023 roku

Ceny montażu najprostszych modeli klimatyzacji mieszczą się w granicach 1150-1700 zł w zależności od regionu. Jeżeli do prawidłowego działania urządzenia konieczne będzie wykonanie dodatkowych prac, koszty wzrosną o 60-80 zł za proste prace do nawet 600 zł np. za demontaż starego urządzenia. 

Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Ze względu na budowę klimatyzatory dzielimy zasadniczo na trzy rodzaje:

  1. Klimatyzator monoblokowy, składający się z jednej części obejmującej wszystkie elementy, w tym parownik, skraplacz oraz sprężarkę. W zależności od rodzaju urządzenia i konstrukcji pomieszczenia, w którym będzie zamontowany gorące powietrze odprowadzane jest rurką zamontowaną w otworze okiennym lub podłączoną do kanału wentylacyjnego. 
  2. Klimatyzator typu split składający się z dwóch części połączonych tzw. linią freonową odpowiedzialną za przepływ czynnika chłodzącego oraz instalacją elektryczną umożliwiającą komunikację między jednostkami. Jeden element montuje się wewnątrz pomieszczenia, a drugi na zewnętrznej ścianie budynku. 
  3. Klimatyzator typu multi-split umożliwiający podłączenie kilku części klimatyzatora wewnątrz budynku do jednego urządzenia zamontowanego na zewnątrz. 

Klimatyzatory typu split i multi-split możemy także podzielić ze względu na sposób montażu, który nalezy dostosować do konstrukcji budynku, rozmieszczenia pomieszczeń oraz tego, które pomieszczenia w domu zamierzamy objąć instalacją. Według tego kryterium wyróżniamy klimatyzatory:

  • Ścienne,
  • Ścienno-przysufitowe,
  • Przypodłogowe,
  • Kasetonowe,
  • Kanałowe.

FAQ

Ile kosztuje montaż Splita?

Montaż klimatyzatora ściennego typu split może kosztować 1350-1560 zł za urządzenie o mocy chłodniczej 2,6 kW i długości instalacji ok. 3m. W przypadku klimatyzatora o mocy 3,5-5 kW cena montażu instalacji o długości 3m może wynieść od 1550 do 2000 zł.

Jak wycenić montaż klimatyzacji?

Na cenę montażu klimatyzacji ma wpływ rodzaj urządzenia, jego moc, długość instalacji oraz zakres prac dodatkowych, które trzeba wykonać, aby prawidłowo zamontować wszystkie elementy układu chłodzącego. Za założenie klimatyzatora typu split zapłacimy 1350-2000 zł. Koszt montażu klimatyzatora typu multisplit zaczyna się od 2250 zł.

Ile kosztuje założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku?

Cena klimatyzatora wraz z montażem w mieszkaniu w bloku to koszt 3500-4500 zł w zależności od mocy i rodzaju urządzenia oraz zakresu prac związanych z montażem.

Czy klimatyzacja też grzeje?

Tak, nowoczesne klimatyzatory posiadają nie tylko funkcję chłodzenia, ale także grzania.