Cennik montażu umywalki – ceny, rodzaje, porady

Jeśli chodzi o umywalki, to w nowoczesnych łazienkach najczęściej można spotkać te montowane na blatach. Czasem sprzedawane są także w zestawach ze specjalnie dopasowanymi szafkami, zapewniającymi możliwość ukrycia instalacji kanalizacyjno – wodnych. Każda osoba będąca na etapie urządzania własnej łazienki, niezależnie od tego na jaki wariant umywalki się zdecyduje, z pewnością zastanawia się, ile kosztuje montaż umywalki.

Spis treści

Montaż umywalki cena w 2023

Kwota, jaką trzeba zapłacić za montaż umywalki, mieści się w zakresie 95 –134 zł/szt w zależności od regionu. W tej cenie fachowiec podłączy umywalkę do instalacji i przytwierdzi do ściany przy pomocy wkrętów, śrub bądź też wsporników.

Rodzaje umywalek

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów umywalek, z których każdy posiada zarówno wady, jak i zalety. Oto kilka z nich:

  •  umywalka wisząca 
  •  umywalka podblatowa 
  •  umywalka wpuszczana w blat 
  •  umywalka półblatowa 
  •  umywalka na nóżce 
  •  umywalka meblowa 
  •  umywalka nablatowa 
  •  umywalka narożna 
  •  umywalka typu washplan 

FAQ

Co jest potrzebne do montażu umywalki?

Aby móc przeprowadzić montaż umywalki, trzeba zaopatrzyć się w kołki rozporowe, śruby montażowe, plastikowe podkładki ochronne oraz metalowe podkładki i nakrętki. Nie wolno zapominać także o potrzebnych narzędziach.

Jak zamontować umywalkę stojącą?

Umywalkę stojącą montuje się do podlogi przy pomocy specjalnych mocowań. Krawędzie pomiędzy posadzką a umywalką powinny zostać uszczelnione silikonem sanitarnym. 

Czym przykleić umywalkę do szafki?

Umywalkę, która została kupiona w zestawie z szafką, należy przytwierdzić do niej przy pomocy jedynie silikonu sanitarnego, który należy zaaplikować na krawędziach stycznych szafki z umywalką i ścianą. Nie trzeba dodatkowo montować umywalki do ściany.

Jaka wysokość odpływu pod umywalkę?

Odpływ kanalizacji standardowo umieszcza się na wysokości około 50-60 cm nad poziomem podłogi. Natomiast dzięki regulowanemu syfonowi umywalkę można umieścić na dowolnej wysokości. 

Gdzie zamontować baterię do umywalki nablatowej?

Aby korzystanie z umywalki nablatowej było komfortowe, należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy krawędzią umywalki a wylewką. Powinno być to co najmniej 15 cm. 

Jaka powinna być wysokość umywalki?

Licząc odległość od posadzki do górnej krawędzi umywalki, standardowa wysokość montażu to 85 – 90 cm. 

Na jakich kołkach powiesić umywalkę?

Wybierając kołki do zawieszenia umywalki, najlepiej wybrać takie, które wytrzymają obciążenie co najmniej kilkunastu kilogramów. Do montażu umywalki najlepiej sprawdzą się kołki fischer. 

Jak zamontować umywalkę nad pralką?

Do montażu nad pralką najlepiej nada się umywalka podwieszana, montowana bezpośrednio do ściany. Odległość pomiędzy górną powierzchnią pralki a umywalką powinna wynosić co najmniej 1 cm.