Cennik montażu legarów podłogowych – porady, ceny

Legary podłogowe to nazwa używana w odniesieniu do belek , na których układa się deski podłogowe. Mogą występować w najróżniejszych rozmiarach. Zazwyczaj układa się je bezpośrednio na belkach stropowych bądź też na betonowej wylewce. Legar stanowi bardzo silny element wsparcia wykonywanej podłogi. Ile kosztuje montaż legarów podłogowych?

Spis treści

Montaż legarów podłogowych cena w 2023

Chcąc zlecić montaż legarów podłogowych trzeba przygotować się na wydatek rzędu 13-15 zł/m2. Chcąc wykonać nową podłogę opartą na legarach trzeba doliczyć również koszt drewna, który wynosi 40-50 zł/m2.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż legarów podłogowych odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Najniższa cena1315.99
Średnia cena1417.22
Najwyższa cena1518.45

Ile kosztuje montaż legarów podłogowych w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Białystok13.516.605
Bydgoszcz1315.99
Gdańsk14.517.835
Gorzów Wielkopolski1315.99
Katowice1417.22
Kielce13.516.605
Kraków14.517.835
Lublin1315.99
Łódź1417.22
Olsztyn13.516.605
Opole1315.99
Poznań14.517.835
Rzeszów1315.99
Szczecin13.516.605
Toruń1315.99
Warszawa1518.45
Wrocław1417.22
Zielona Góra1315.99

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż legarów podłogowych na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu legarów podłogowych krok po kroku?

  • Zbierz niezbędne materiały i narzędzia – legary, wkręty, poziomnicę, wiertarkę, piłę do metalu, taśmę mierniczą.
  • Zmierz obszar, na którym mają być zamontowane legary – zaznacz miejsca, gdzie będą umieszczane legary, przy użyciu taśmy mierniczej i znacznika.
  • Przygotuj legary – mogą one wymagać przycięcia do odpowiedniej długości w zależności od wymiarów pomieszczenia. Użyj do tego piły do metalu.
  • Upewnij się, że powierzchnia jest równa – zastosuj poziomnicę, aby sprawdzić, czy podłoże jest równe. Jeśli nie, możesz potrzebować dodać materiał wyrównujący.
  • Zamontuj pierwszy legar – upewnij się, że jest on równo ułożony, zanim go przykręcisz. Użyj wiertarki i wkrętów do jego mocowania.
  • Zamontuj pozostałe legary – powinny one być równo rozmieszczone. Odległość między nimi zależy od typu podłogi, która ma być na nich zamontowana.
  • Sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo zamontowane – po zamontowaniu wszystkich legarów, ponownie użyj poziomnicy, aby upewnić się, że wszystko jest równo.
  • Przykręć wszystko na miejscu – po sprawdzeniu, że wszystko jest równo, przykręć legary na miejscu.
  • Przygotuj podłoże do dalszych prac – po zakończeniu montażu legarów, możesz przystąpić do następnych etapów budowy podłogi.

Co warto wiedzieć o legarach podłogowych?

Podłogi z drewna w ostatnich miesiącach cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko dodają wnętrzom elegancji i klasy, ale również są bardzo wytrzymałe i solidne. Aby podłoga drewniana funkcjonowała jak należy, koniecznie trzeba stworzyć  podłoże, które jej to umożliwi.

Aby legary podłogowe spełniały swoje zadanie, powinny posiadać określone parametry. Odległości między nimi należy dobrać w ten sposób, by podłoga była pewna, nie skrzypiała podczas chodzenia i była równa. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór legarów o odpowiednich wymiarach, ale również właściwy sposób ich układania.

Drewniane legary wykonuje się z drewna jesionowego, dębowego, sosnowego, świerkowego czy też modrzewiowego. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się legary kompozytowe, które sprawdzają się w przypadku konstrukcji podłóg tarasowych.

FAQ

Jakie legary pod podłogę drewnianą?

Minimalny przekrój legarów pod podłogę drewnianą to 40 x 40 cm. Dobiera się go jednak w zależności od rozstawu podparcia.

Jak układać legary pod podłogę?

 Legary układa się w odstępach nie większych niż 60 cm. Kierunek ich układania zawsze biegnie w poprzek do podkładu podłogowego. Legary zawsze muszą być dokładnie do siebie dociśnięte, a jednocześnie nie mogą dotykać ścian. Dokładne wyrównanie wszystkich desek sprawi, że podłoga będzie idealnie równa.

Co dać pod legary?

 Pomiędzy legarami można zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych bądź też wełnę mineralną, która zapewnia dodatkowe ocieplenie.

Czym zaimpregnować legary pod podłogę?

Aby zabezpieczyć legary, najlepiej zastosować wysokiej klasy impregnat, który uchroni drewno przed działaniem bakterii, pleśni, grzybów, a także owadów. Preparat utrwala się w drewnie po upływie dwóch dni.

Czy legary muszą być suche?

 Legary powinny mieć maksymalnie 20% wilgotności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie do końca wysuszone legary mogą się naprężać, co często skutkuje skrzypieniem podłogi.

Jakie drewno na legary?

 Na legary najczęściej wybiera się drewno sosnowe, które pozbawione jest sęków. Przed montażem trzeba zadbać o odpowiednią jego impregnację.