Cennik montażu legarów podłogowych – porady, ceny

Legary podłogowe to nazwa używana w odniesieniu do belek , na których układa się deski podłogowe. Mogą występować w najróżniejszych rozmiarach. Zazwyczaj układa się je bezpośrednio na belkach stropowych bądź też na betonowej wylewce. Legar stanowi bardzo silny element wsparcia wykonywanej podłogi. Ile kosztuje montaż legarów podłogowych?

Spis treści

Montaż legarów podłogowych cena w 2023

Chcąc zlecić montaż legarów podłogowych trzeba przygotować się na wydatek rzędu 13-15 zł/m2. Chcąc wykonać nową podłogę opartą na legarach trzeba doliczyć również koszt drewna, który wynosi 40-50 zł/m2.

Co warto wiedzieć o legarach podłogowych?

Podłogi z drewna w ostatnich miesiącach cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko dodają wnętrzom elegancji i klasy, ale również są bardzo wytrzymałe i solidne. Aby podłoga drewniana funkcjonowała jak należy, koniecznie trzeba stworzyć  podłoże, które jej to umożliwi.

Aby legary podłogowe spełniały swoje zadanie, powinny posiadać określone parametry. Odległości między nimi należy dobrać w ten sposób, by podłoga była pewna, nie skrzypiała podczas chodzenia i była równa. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór legarów o odpowiednich wymiarach, ale również właściwy sposób ich układania.

Drewniane legary wykonuje się z drewna jesionowego, dębowego, sosnowego, świerkowego czy też modrzewiowego. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się legary kompozytowe, które sprawdzają się w przypadku konstrukcji podłóg tarasowych.

FAQ

Jakie legary pod podłogę drewnianą?

Minimalny przekrój legarów pod podłogę drewnianą to 40 x 40 cm. Dobiera się go jednak w zależności od rozstawu podparcia.

Jak układać legary pod podłogę?

 Legary układa się w odstępach nie większych niż 60 cm. Kierunek ich układania zawsze biegnie w poprzek do podkładu podłogowego. Legary zawsze muszą być dokładnie do siebie dociśnięte, a jednocześnie nie mogą dotykać ścian. Dokładne wyrównanie wszystkich desek sprawi, że podłoga będzie idealnie równa.

Co dać pod legary?

 Pomiędzy legarami można zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych bądź też wełnę mineralną, która zapewnia dodatkowe ocieplenie.

Czym zaimpregnować legary pod podłogę?

Aby zabezpieczyć legary, najlepiej zastosować wysokiej klasy impregnat, który uchroni drewno przed działaniem bakterii, pleśni, grzybów, a także owadów. Preparat utrwala się w drewnie po upływie dwóch dni.

Czy legary muszą być suche?

 Legary powinny mieć maksymalnie 20% wilgotności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie do końca wysuszone legary mogą się naprężać, co często skutkuje skrzypieniem podłogi.

Jakie drewno na legary?

 Na legary najczęściej wybiera się drewno sosnowe, które pozbawione jest sęków. Przed montażem trzeba zadbać o odpowiednią jego impregnację.