Ile kosztują regały magazynowe – rodzaje, ceny

Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej to duże wyzwanie logistyczne. Najważniejsze jest zastosowanie odpowiednio dobranych regałów, które pozwolą na przechowywanie towarów. Dopasowanie regałów magazynowych uzależnione jest od powierzchni, zapotrzebowania i sposobów transportowania towarów. Kompletowanie zamówień, a także utrzymanie porządku jest prostsze, jeśli przestrzeń magazynu jest właściwie zaaranżowana. Ile kosztują regały magazynowe?

Spis treści

Regały magazynowe cena w 2023

Za regały magazynowe statyczne długości niecałych 5 m należy zapłacić między 5000 – 15 000 zł. Regały dynamiczne o powierzchni około 20 m² kosztują około 20 000 – 40 000 zł. Za wyposażenie magazynu w 5 rzędów regałów statycznych trzeba więc zapłacić między 25 000 – 75 000 zł. Za wstawienie regałów dynamicznych o powierzchni 100 m² trzeba ponieść koszt w wysokości około 100 000 – 200 000 zł.

Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Regały magazynowe dzieli się zasadniczo na dwie kategorie, w których wyróżnić można kilka rodzajów regałów. Pierwszą kategorią są regały statyczne, a drugą regały dynamiczne.

  • Regały ramowe – mają najprostszą formę składająca się ze słupków nośnych oraz poprzecznych belek. Dla większej stabilności można je przytwierdzić do ściany lub podłoża.
  • Regały paletowe – kolejny rodzaj regałów statycznych, umożliwiających przechowywanie towarów i ładunków znajdujących się na paletach. Najlepiej sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach, gdzie towary mogą być przechowywane nawet na kilkunastometrowych wysokościach.
  • Regały wspornikowe – rodzaj regałów statycznych umożliwiających przechowywanie w pionie. Konstrukcja regałów składa się wyłącznie ze słupków nośnych oraz poprzecznych wsporników. Na tego typu regałach przechowuje się między innymi rury lub pręty.
  • Regały półkowe – rodzaj regałów statycznych, który jest przeznaczony do składowania towarów o małych gabarytach. 
  • Regały przesuwne – możliwość przesuwania regałów na specjalnych szynach pozwala na przechowywanie i składowanie najróżniejszych materiałów oraz ładunków o zróżnicowanych gabarytach.
  • Regały przepływowe – rodzaj regałów dynamicznych posiadających moduły specjalnych rolek, po których można przesuwać towar. Ten typ regałów doskonale nadaje się do magazynów, w których towar posiada datę ważności, ponieważ te o najkrótszym czasie przydatności zostają przemieszczone na przód.
  • Regały wjezdne – rodzaj regałów umożliwiających poruszanie się wózkami widłowymi na małych przestrzeniach. Najlepiej ten rodzaj regałów sprawdza się w magazynach o niewielkich powierzchniach, gdzie składuje się jeden rodzaj ładunku.

FAQ

Jakie są rodzaje regałów?

Regały magazynowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie, czyli statyczne lub dynamiczne. Do regałów statycznych należą regały ramowe, paletowe, wspornikowe oraz półkowe. Regały dynamiczne mogą być przesuwne, przepływowe lub wjezdne. 

Jakie regały magazynowe wybrać?

Wybór najbardziej odpowiednich regałów do magazynu uzależniony jest od rodzaju i wielkości składowanych towarów. Istotna jest również powierzchnia magazynu i sposób transportowania ładunków. Nie ma bowiem regałów uniwersalnych, które sprawdzą się najlepiej w każdych warunkach.

Co to są regały stałe?

Regały stałe posiadają stałe położenie swojej konstrukcji. Inaczej nazywane również regałami statycznymi. Mogą być przytwierdzone do ścian lub podłoża, aby ich stabilizacja była jeszcze pewniejsza i umożliwiała swobodne korzystanie bez ryzyka wypadków na terenie magazynu.