Cennik ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to znakomita opcja dla tych, którzy mają dość widocznych rur i kaloryferów. Niewątpliwym plusem jest również równomierne rozchodzenie się ciepła oraz maksymalna kontrola nad temperaturą. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, to zapoznaj się z dalszą częścią publikacji. Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka rodzajów instalacji, które wykorzystują odmienne źródła ciepła, Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Spis treści

Koszt ogrzewania podłogowego w 2023

Za montaż ogrzewania podłogowego należy zapłacić około 30-120 zł/m2. Materiały to wydatek rzędu 90-200 zł/m2 (ogrzewania wodne) lub 100-300 zł (ogrzewanie elektryczne). Nie można także nie wspomnieć o kosztach instalacji szafki oraz rozdzielacza elektrycznego. Usługa ta kosztuje średnio 400-450 zł.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego, a każdy z nich posiada zalety i wady. Ważne jest, by instalacja zapewniała oczekiwany poziom wydajności, niezawodności i komfortu obsługi. 

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jest bezproblemowe w wykonaniu nawet w pomieszczeniach o niestandardowych kształtach. Niewątpliwym atutem jest możliwość jego uruchomienia w dowolnym momencie. Źródło energii stanowią maty lub przewody elektryczne. Nie są one podłączane do pieca, gdyż nagrzewają się pod wpływem prądu.
  • Ogrzewanie podłogowe wodne – instalacja składa się z rur, które równomiernie rozprowadzane są w pomieszczeniu. Wymagają one podłączenia do pieca, dzięki któremu możliwe jest podgrzanie oraz rozprowadzenie wody stanowiącej źródło ciepła. Omawiane rozwiązanie wymaga podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów.

FAQ

Ile kosztuje m2 ogrzewania podłogowego wodnego?

Wodne ogrzewanie podłogowe to wydatek około 30-120 zł/m2. Jest to koszt robocizny, do którego należy doliczyć koszt zakupu materiału (średnio 90-200 zł/m2).

Ile prądu zużywa ogrzewanie podłogowe?

Ilość energii zużytej przez ogrzewanie podłogowe elektryczne wynosi około 40-60 kWh/m2 w skali roku. Na mniejszy koszt mogą liczyć ci, którzy korzystają z paneli fotowoltaicznych. 

Jak obliczyć elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Obliczenie mocy elektrycznej ogrzewania podłogowego wymaga stosowania się do przyjętych standardów. W pomieszczeniach mieszkalnych rekomendowana jest moc na poziomie 80-100 W/m2, natomiast w łazienkach 100-120 W/m2.

Ile kosztuje m2 maty grzewczej?

Mata grzewcza może stanowić źródło ciepła w ogrzewaniu podłogowym. W przypadku montażu „na mokro” trzeba zapłacić za nią 200-350 zł (wariant zasilany dwustronnie) lub 300-500 zł (wariant zasilany jednostronnie).

Co lepsze mata czy folią?

Ogrzewanie elektryczne z folią grzewczą węglową umożliwia skuteczne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni. Mata z przewodami grzejnymi generuje ciepło miejscowo, więc jest mniej wydajna.

Ile obwodów podłogówki na 100 m2?

W większości przypadków montuje się około 10-15 m rury grzewczej/m2. Przyjmuje się, że długość maksymalna każdej pętli wynosi 150 m. Są one podłączane do rozdzielacza zasilającego oraz powrotnego.