Cennik podłączenia pralki – porady, ceny

Pralka jest sprzętem AGD, bez którego większość osób nie wyobraża sobie życia. Pozwala ona na szybkie i sprawne pranie ubrań, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju modeli pralek, przez co w głowach konsumentów panuje spory zamęt co do tego, na który z nich się zdecydować. Osoby, które kupiły już urządzenie, z pewnością zastanawiają się, ile kosztuje podłączenie pralki?

Spis treści

Podłączenie pralki cena w 2023

Zlecając podłączenie pralki specjaliście trzeba przygotować się na wydatek rzędu 90 – 170 zł. Jeśli w łazience nie ma zaworu, trzeba doliczyć również koszty jego montażu, które wynoszą 150 – 210 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za podłączenie pralki odnotowany w Polsce

Typ kosztuCena netto (zł)Cena brutto (zł)
Najniższy90110.7
Średni130159.9
Najwyższy170209.1

Ile kosztuje podłączenie pralki w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł)Cena brutto (zł)
Białystok95116.85
Bydgoszcz100123.0
Gdańsk135166.05
Gorzów Wielkopolski90110.7
Katowice145178.35
Kielce95116.85
Kraków140172.2
Lublin100123.0
Łódź130159.9
Olsztyn100123.0
Opole95116.85
Poznań135166.05
Rzeszów100123.0
Szczecin105129.15
Toruń100123.0
Warszawa170209.1
Wrocław140172.2
Zielona Góra90110.7

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za podłączenie pralki na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces podłączenia pralki krok po kroku?

 • Przygotowanie miejsca – upewnij się, że miejsce, w którym ma stanąć pralka, jest odpowiednio przygotowane. Powinno być to miejsce z dostępem do gniazdka elektrycznego, dopływu wody oraz odpływu.
 • Usunięcie zabezpieczeń transportowych – pralki są zazwyczaj dostarczane z zabezpieczeniami transportowymi. Należy je usunąć zgodnie z instrukcją producenta.
 • Podłączenie do zasilania – pralkę należy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj, że musi to być gniazdko z uziemieniem.
 • Podłączenie węża dopływu wody – wąż dopływu wody należy podłączyć do kranu z zimną wodą. Upewnij się, że połączenie jest szczelne.
 • Podłączenie węża odpływu wody – wąż odpływu wody powinien być podłączony do odpływu. Może to być na przykład rura stojąca lub złączka w ścianie.
 • Sprawdzenie działania – po podłączeniu wszystkich elementów, przeprowadź test działania pralki. Uruchom jeden z krótkich programów bez wsadzania prania, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.
 • Ustawienie pralki – na koniec, upewnij się, że pralka jest stabilna i pozioma. Możesz to zrobić, regulując nóżki pralki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów, który znacznie ułatwia codzienne życie. Nie wszyscy użytkownicy wiedzą, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, by bezproblemowo służyła przez długie lata. Przy zakupie pralki warto wziąć pod uwagę :

 • pojemność
 • oszczędność prądu i wody
 • poziom hałasu
 • efektywność pracy
 • sposób ładowania prania
 • możliwość suszenia ubrań
 • dodatkowe opcje

FAQ

Co jest potrzebne do podłączenia pralki?

Aby móc podłączyć pralkę, potrzebne jest osobne przyłącze, najlepiej wyposażone w zawór służący do odcinania dopływu wody. Zazwyczaj pralki podłącza się do zimnej wody, jednak coraz częściej w celu skrócenia czasu prania i zmniejszenia poboru energii wykorzystuje się przyłącza wody ciepłej.

Jak podłączyć odpływ do pralki?

Zaleca się, by tak samo jak w przypadku przyłącza, urządzenie posiadało osobne ujście wody. Należy wąż odpływowy z pralki wsunąć w rurę kanalizacyjną i zamontować go na tyle dokładnie, by samoistnie nie wypadł. Średnica odpływu powinna wynosić co najmniej 40 mm.

Czy pralka musi być podłączona do syfonu?

Wąż od pralki może pełnić rolę syfonu, jeśli ułoży się go w odpowiedni sposób. Zgodnie z instrukcją warto umieścić go w plastikowych zatrzaskach, które zamontowane są na tylnej ściance pralki. W rurce będzie stać woda, która zapobiegnie przenikaniu brzydkich zapachów do wnętrza łazienki.

Jak podłączyć odpływ pralki do umywalki?

Podłączenie odpływu pralki do umywalki to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy urządzenie nie posiada własnego odejścia wody. Jeśli zlewozmywak jest bezpośrednio podłączony do pionu kanalizacyjnego, odpływ pralki można podłączyć do końcówki jego syfonu.

Jaka rura do odprowadzania wody z pralki?

Średnica rury do odprowadzania wody z pralki powinna być uzależniona od pojemności urządzenia. Dla pralek o wsadzie do 5 kg stosuje się rury o średnicy 5 cm. W przypadku pralek o większym załadunku najlepsze będą te o średnicy 7 cm.

Jak przedłużyć odpływ pralki?

Aby przedłużyć wąż odpływowy można zastosować złączki o odpowiedniej średnicy. Połączenie można usztywnić przy pomocy opasek zaciskowych. Warto także rozważyć kupno nowego, dłuższego węża.