Cennik montażu zaworu kulowego – porady, rodzaje, ceny

Zawory kulowe stosowane są w każdej instalacji, przez którą przepływa gaz bądź też woda. Ich zadaniem jest zazwyczaj regulacja przepływu wody, chociaż wykorzystuje się je także w systemach centralnego ogrzewania i instalacjach gazowych. Zawory tego rodzaju są bardzo popularne, warto więc wiedzieć, ile kosztuje montaż zaworu kulowego. 

Spis treści

Montaż zaworu kulowego cena w 2023

Jeśli chodzi o zawory kulowe wykorzystywane w domowych instalacjach grzewczych, gazowych bądź też wodociągowych, cena ich montażu mieści się w granicach 75 – 145 zł. Do tego należy doliczyć również koszt zakupu zaworu oraz materiałów potrzebnych do jego montażu.

Jakie są rodzaje zaworów kulowych?

Zawory kulowe są najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o możliwość odcięcia dopływu gazu bądź też wody. Powszechnie stosuje się je w instalacjach domowych, a nawet przemysłowych. Zawory kulowe można podzielić na:

  •  zawory kulowe półcalowe
  •  zawory kulowe dwucalowe
  •  zawory kulowe trzycalowe
  •  zawory kulowe kątowe
  •  zawory kulowe ze śrubunkiem
  •  zawory kulowe z filtrem
  •  zawory kulowe kołnierzowe

FAQ

Jak działa zawór kulowy?

Jeśli chodzi o budowę zaworu kulowego, to w jej skład wchodzi korpus, gniazdo z kulą, wałek zwrotny i ręczna dźwignia. Otwór wydrążony w środku kuli przepuszcza wodę, kiedy zawór jest otwarty. W momencie, kiedy użytkownik zamknie go, kula zakrywa gniazdo i blokuje przepływ wody.

Czy zawór kulowy ma kierunek przepływu?

Zawór kulowy posiada dowolny kierunek przepływu. Charakteryzuje go również możliwość montażu w dowolnej pozycji. 

Z jakiego metalu wykonane są zawory kulowe?

Zawory kulowe najczęściej wykonane są z mosiądzu, który pokryty jest dodatkową warstwą chromu. Tego typu zawór jest doskonały, jeśli chodzi o zastosowanie w instalacjach grzewczych oraz wodociągach, ponieważ bez problemu może działać w wysokiej temperaturze.

Jak odkręcić zawór kulowy?

By odkręcić zawór kulowy trzeba pamiętać o tym, że kierunek obrotu powinien być przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Do wykonania tej czynności najlepiej sprawdzi się dźwignia bądź też klucz.

Jak rozruszać zablokowany zawór kulowy?

W celu rozruszania zablokowanego zaworu kulowego należy wykorzystać uniwersalny klucz, który pomoże odkręcić nakrętkę samozabezpieczającą. Następnie przy wykorzystaniu klucza płaskiego należy obrócić trzonek zaworu, na przemian zmieniając kierunki i zachowując niewielki zakres ruchu.

Jak odkręcić urwany zawór kulowy?

Aby odkręcić urwany zawór kulowy, wystarczy spryskać go penetrantem, który powinien pozostać na powierzchni zaworu przez całą noc. Następnie w urwany element wystarczy wbić dłuto z cienką końcówką i delikatnie je obracać.