Cennik podłączenia zmywarki – porady, ceny

Zmywarka jest elementem wyposażenia niemal każdej kuchni. Pozwala zaoszczędzić czas, który możemy spędzić tak, jak lubimy oraz pieniądze, które możemy wydać inaczej, niż na wysokie rachunki za wodę. Po zakupie zmywarki należy zadbać o jej prawidłowy montaż. Można go przeprowadzić samodzielnie na podstawie załączonej instrukcji lub zwrócić się o pomoc do fachowca, zwłaszcza jeśli nie czujemy się pewnie w sprawach technicznych. Sprawdź, ile kosztuje podłączenie zmywarki.

Spis treści

Podłączenie zmywarki cena w 2023 roku

Średni koszt podłączenia zmywarki kształtuje się na poziomie 100-180 zł w zależności od regionu. Natomiast za samą zmywarkę zapłacimy średnio 800-1600 zł w przypadku modeli o szerokości 45 cm oraz 1100-1800 zł za model 60-centymetrowy.

Rodzaje zmywarek

Zasadniczo na rynku dostępne są zmywarki o szerokości 45 cm oraz 60 cm. Rozmiar warto dobrać do ilości codziennego zmywania oraz wymiarów kuchni. Ponadto wśród zmywarek wyróżniamy modele:

  • Wolnostojące, które można zamontować właściwie w każdym miejscu kuchni. Nadają się do pomieszczeń wcześniej umeblowanych oraz takich, w których mamy szafki wolnostojące. 
  • Do zabudowy z panelem z przodu – front meblowy zasłania tylko część drzwi, na górze widoczny jest panel sterujący.
  • Do zabudowy z panelem na górze – front meblowy zasłania całe drzwi, panel jest widoczny dopiero po otwarciu zmywarki.
  • Kompaktowe, których żaden wymiar nie przekracza 55 cm, mogą być postawione w szafce lub na blacie. 

Niezależnie od wyglądu zewnętrznego większośc zmywarek posiada kilka podstawowych programów: 

  • Automatyczny – zmywarka dobiera temperaturę i ilość środków czyszczących na podstawie czujników umieszczonych wewnątrz komory.
  • Intensywny – do mocno zabrudzonych naczyń.
  • Eco – do mało zabrudzonych naczyń, oszczędza wodę i energię.
  • Szybki – do lekko zabrudzonych naczyń, krótki i oszczędny.
  • Delikatny – do naczyń wykonanych z cienkiego szkła.
  • Normalny/podstawowy – do średnio zabrudzonych naczyń.

FAQ

Jak doprowadzić wodę do zmywarki?

Wodę do zmywarki podłączamy za pomocą dołączonego do niej węża, który jest wyposażony w mechanizm zapobiegający cofaniu wody do instalacji. Należy go podłączyć do zaworu czerpalnego o średnicy 1 cala. Ważne, by wąż nie był pozaginany i leżał w miarę możliwości swobodnie.

Czy można podłączyć pralkę i zmywarkę do jednego kranu?

Tak. Należy w tym celu zamontować specjalny zawór podwójny. Można też na istniejącym zaworze zamontować dodatkowo trójnik, który umożliwi dopływ wody do pralki i zmywarki.

Jaką wodę podłącza się do zmywarki?

Zasadniczo zmywarkę podłączamy do zaworu zimną wodą. Jednak podłączenie zmywarki do ciepłej wody jest możliwe. Zaleca się jednak, by w takim przypadku temperatura wody w instalacji nie przekraczała 60 st. C. 

Jak przygotować instalacje pod zmywarkę?

Najprościej podłączyć zmywarkę do zaworu, do którego podłączona jest bateria kuchenna. Można użyć do tego odpowiedniego trójnika. Odpływ zmywarki najlepiej podłączyć do syfonu zlewozmywaka. Najlepiej ustawić więc zmywarkę obok szafki pod zlewem, a wszystkie prace przeprowadzić za szafkami.