Ile kosztuje wymiana syfonu?

Wymiana syfonu jest niezbędna w sytuacji, gdy jego poszczególne elementy ulegną uszkodzeniu lub przestaną być szczelne. Choć sama wymiana nie wydaje się być skomplikowana to nie zawsze samodzielne próby przynoszą oczekiwane efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o wykonanie całej usługi fachowca, który zadba, aby syfon był zamontowany w prawidłowy sposób. Połączenie syfony z innymi elementami jest kluczowe, aby zapewnić szczelność i funkcjonalność całego systemu i nie przyczynić się do pojawienia brzydkich zapachów. Ile kosztuje wymiana syfonu?

Spis treści

Wymiana syfonu cena w 2023

Zamontowanie i wymiana syfonu w przypadku zlewozmywaka z jedną komorą cena za usługę wynosić będzie 65 – 80 zł. Jeśli zlewozmywak posiada dwie komory to koszt wymiany syfonu będzie w granicach 85 – 110 zł. Jeśli okaże się, że syfon jest sprawy, a za brak szczelności odpowiada uszkodzona uszczelka to jej wymiana będzie kosztowała 55 – 65 zł. Za nowy syfon umywalkowy, wannowy lub do zlewozmywaka trzeba zapłacić około 30 – 250 zł. Syfon bidetowy kosztuje około 20 – 100 zł. Z olei syfon do odpływu narożnego, punktowego lub liniowego to koszt rzędu 200 – 450 zł.

Jakie są rodzaje syfonów?

Syfony stanowią jeden z kluczowych elementów całej instalacji pod umywalką, zlewozmywakiem, wanną czy bidetem. W zależności od ilości miejsca w danej przestrzeni oraz potrzeb można wybrać spośród kilku rodzajów syfonów.

  • Syfon rurowy – syfon, którego kształt przypomina literę U. Syfony tego rodzaju mogą jednocześnie pomieścić spora ilość wody więc nie wysychają, a jednocześnie ułatwiają czyszczenie i opłukiwanie pod odpowiednim ciśnieniem. Średnica syfonu najczęściej jest mniejsza od rur w dalszej części instalacji. Dzięki temu wszystko co przedostanie się przez syfon nie powinno utknąć w dalszych rurach. Czasem zamontowanie syfonu rurowego jest wyzwaniem ze względu na małą przestrzeń pod umywalką lub zlewem.
  • Syfon butelkowy – niewielki rozmiar pozwala dokonać montażu nawet w niewielkiej przestrzeni pod umywalką. Ze względu na konstrukcję możliwe jest odkręcanie dolnej części syfonu i wyjęcie pojedynczych elementów, które wpadły do umywalki jak na przykład obrączka lub kolczyk. 
  • Syfon dzwonowy – rodzaj syfonów stosowanych najczęściej w brodzikach oraz pod wannami. Największą zaletą tego rodzaju syfonów jest możliwość czyszczenia od góry oraz stosunkowo niewielka wysokość zabudowy. 
  • Syfon suchy – posiada specjalne elementy zamykające dopływ wody, czyli piłeczkę oraz klapę. Syfony suche działają nawet bez wody, dlatego często znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie temperatury są wciąż bardzo wysokie, a woda szybko odparowuje.

FAQ

Ile kosztuje montaż syfonu do zlewozmywaka?

Za zamontowanie nowego syfonu do zlewozmywaka trzeba zapłacić około 65 – 110 zł w zależności od ilości komór. Do tej ceny trzeba również doliczyć koszt zakupu syfonu, który może wynieść w granicach 30 – 250 zł.

Jaki rodzaj syfonu do małej umywalki?

W przypadku umywalki o niewielkich rozmiarach najlepiej zamontować syfon butelkowy. Montaż tego syfonu jest możliwy nawet na niewielkich przestrzeniach.

Jak wyjąć kolczyk z syfonu?

Jeśli do odpływu umywalki lub zlewozmywaka wpadł nam kolczyk należy bardzo ostrożnie odkręcić syfon i podjąć próbę wyjęcia biżuterii. Najłatwiej dokonać tego, jeśli syfon jest butelkowy, gdyż wystarczy odkręcić jego dolną część.

Czy w syfonie musi być woda?

W standardowych rodzajach syfonów powinna znajdować się woda. Jedynie syfony suche mogą funkcjonować bez wody, dlatego nadają się do pomieszczeń z wysokimi temperaturami.