Cennik schodów drewnianych – zalety, porady, ceny

Schody w dzisiejszych czasach często traktowane są jako element, który może być prawdziwą dekoracją wnętrza. Dlatego też powinny być nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również estetyczne. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na schody jest drewno. Doskonale wpasowuje się ono zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne wnętrza. Ile kosztują schody drewniane?

Spis treści

Schody drewniane cena w 2023

Cena schodów drewnianych uzależniona jest od materiału, z jakiego zostaną wykonane. Koszt wysokich jakościowo schodów dębowych to co najmniej 10000 – 15000 zł. Nieco niższą ceną charakteryzują się konstrukcje z buku, jesionu i sosny. Trzeba za nie zapłacić od 6000 do 8000 zł. Do ceny konstrukcji należy doliczyć również koszty balustrady mieszczące się w zakresie od 1500 do 3000 zł.

Jakie są zalety schodów drewnianych?

 Schody wykonane z drewna z pewnością zaspokoją oczekiwania zarówno miłośników klasyki, jak i nowoczesności. Warto pamiętać o tym, że połączenie drewna z innymi materiałami może dać naprawdę ciekawy efekt dekoracyjny. Dzięki możliwości wyboru spośród różnych gatunków drewna schody drewniane można dopasować do aranżacji każdego domu. Oto główne zalety schodów drewnianych:

  •  urok i naturalność
  •  możliwość łączenia z innymi materiałami
  •  domowy, ciepły charakter
  •  trwałość
  • uniwersalność

FAQ

Jak wybrać schody drewniane?

 Do wykonania schodów drewnianych najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki drewna charakteryzujące się wysoką wytrzymałością. Drewno, która nadaje się do wyrobu schodów to jesion, klon, buk, wiąz i dąb.

Dlaczego drewniane schody skrzypią?

 Skrzypienie schodów spowodowane jest niewłaściwym dopasowaniem drewnianych stopni i belek. Można temu zapobiec wstrzykując klej do drewna w puste przestrzenie.

Jak wyciszyć schody drewniane?

Jeśli chodzenie po schodach drewnianych jest zbyt głośne, można skorzystać z masy akrylowej, która pełni rolę wypełniacza. Można wykorzystać również kit do drewna, który po zaschnięciu w łatwy sposób poddaje się obróbce.

Jak zabezpieczyć schody drewniane?

 Do konserwacji schodów drewnianych należy używać wyłącznie wysokojakościowych, specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów. Mowa tutaj o lakierach, bejscach i olejach. Nie tylko dodadzą drewnu blasku i kolorytu, ale również doskonale je zabezpieczą.

Jak impregnować schody?

 W celu impregnacji schodów należy nakładać specjalistyczny preparat przy pomocy wałka, aplikatora bądź też pędzla. Ważne, by impregnat nakładać cienkimi warstwami i przed nałożeniem kolejnej warstwy poczekać, aż poprzednia dokładnie wyschnie.

Jakie nakładki na schody drewniane?

 Nakładki na schody dostępne są w wielu kształtach i barwach. Posiadają bardzo przyjemną fakturę, przez co zwiększają komfort poruszania się po schodach. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na ich wielkość oraz sposób montażu.