Cennik sufitu podwieszanego jednopoziomowego – porady, rodzaje, ceny

Osoby przeprowadzające remont mieszkania coraz częściej decydują się na montaż sufitu podwieszanego jednopoziomowego. Jest on bardzo dekoracyjnym rozwiązaniem, które gwarantuje praktycznie nieskończone możliwości aranżacyjne. Podwieszane sufity sprawdzają się w pomieszczeniach różnego typu – zarówno kuchniach, jak i pokojach dziennych. Ile kosztuje sufit podwieszany jednopoziomowy?

Sufit podwieszany jednopoziomowy cena w 2023

Zlecając fachowcowi wykonanie podwieszanego sufitu jednopoziomowego trzeba przygotować się na wydatek rzędu 123 – 145 zł/m². Trzeba pamiętać o tym, że sufit w nietypowym kształcie będzie kosztować nas nieco więcej, bo aż 162 – 200 zł/m². Wykonanie sufitu jednopoziomowego w pomieszczeniu o metrażu 25 m2 będzie nas kosztowało  od 3000 – 3600 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż sufitu podwieszanego jednopoziomowego odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa123151,29
Średnia134164,82
Najwyższa145178,35

Ile kosztuje montaż sufitu podwieszanego jednopoziomowego w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok123151,29
Bydgoszcz126154,98
Gdańsk145178,35
Gorzów Wielkopolski123151,29
Katowice141173,43
Kielce126154,98
Kraków145178,35
Lublin128157,44
Łódź134164,82
Olsztyn125153,75
Opole132162,36
Poznań140172,20
Rzeszów129158,67
Szczecin137168,51
Toruń131161,13
Warszawa145178,35
Wrocław139170,97
Zielona Góra123151,29

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż sufitu podwieszanego jednopoziomowego na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykonania sufitu podwieszanego jednopoziomowego krok po kroku?

 • W pierwszej kolejności wybierany jest materiał, z którego będzie wykonany sufit podwieszany. Najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, ale może być również wykorzystany inny materiał, np. drewno, metal, czy plastik.
 • Następnie przeprowadzana jest pomiarowa inspekcja pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany sufit. Na tej podstawie sporządzany jest szczegółowy plan lokalizacji sufitu, uwzględniający również miejsca na oświetlenie.
 • Po przygotowaniu planu montażu, następuje instalacja konstrukcji nośnej. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj profile stalowe, które mocowane są do ścian i sufitu przy pomocy kołków rozporowych.
 • Kiedy konstrukcja nośna jest już na miejscu, można przystąpić do montażu płyt. Płyty gipsowo-kartonowe przykłada się do profili i przykręca do nich za pomocą specjalnych śrub.
 • Po zakończeniu montażu płyt, przystępuje się do zabezpieczania połączeń pomiędzy nimi. Do tego celu wykorzystuje się specjalną taśmę oraz masę szpachlową.
 • Kiedy wszystkie połączenia są już zabezpieczone, można przystąpić do szlifowania powierzchni sufitu. To pozwoli na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, gotowej do malowania lub tapetowania.
 • Ostatnim etapem jest montaż oświetlenia. Na podstawie wcześniej przygotowanego planu, w odpowiednich miejscach montowane są oprawy oświetleniowe.
 • Wykonanie sufitu podwieszanego jest procesem wymagającym precyzji, jednak dzięki starannemu planowaniu i przestrzeganiu kolejnych kroków, jest możliwe jego samodzielne wykonanie. Pamiętaj jednak o zawsze zachowaniu bezpieczeństwa pracy.

Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych?

Osoby zdecydowane na montaż podwieszanego sufitu powinny wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne jego rodzaje.

 •  sufit z płyt gipsowych – jest łatwy w wykonaniu i trwały. Do jego montażu potrzebne są płyty gipsowo-kartonowe, stelaże z aluminium oraz uchwyty.
 •  sufit podwieszany kasetonowy – jest to najprostszy pod względem konstrukcji model sufitu podwieszanego. Jego ogromną zaletą jest duża łatwość demontażu.
 •  sufit podwieszany panelowy – wykonuje się go poprzez umieszczenie w odpowiednich profilach paneli wykonanych z twardego PCV.
 •  sufit podwieszany napinany – to bardzo nowoczesny system sufitowy, który zastosowanie znajduje najczęściej w pomieszczeniach o dużych rozmiarach.

FAQ

Kiedy sufit jednopoziomowy?

Sufit na stelażu jednopoziomowy montuje się w pomieszczeniach, które nie są większe niż 4 x 4 m. To prosta wersja sufitu, która sprawdza się w podłużnych, niewielkich pomieszczeniach.

Kiedy warto zrobić sufit podwieszany?

Sufit podwieszany warto zrobić w sytuacji, kiedy występuje potrzeba wyciszenia mieszkania. W takiej sytuacji zamiast tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych stosuje się specjalne płyty dźwiękochłonne, a konstrukcję sufitu dodatkowo wygłusza przy pomocy izolacji akustycznej.

Czy warto robić sufit podwieszany?

Sufit podwieszany wyjątkowo dekoracyjnie wygląda w wysokich pomieszczeniach, gdzie stanowi wyjątkową ozdobę przestrzeni. Wykonanie sufitu podwieszanego pozwala również na wyciszenie pomieszczenia i zaoszczędzenie na jego ogrzewaniu.

Jakie obciążenie wytrzyma sufit podwieszany?

W przypadku sufitów podwieszanych ich obciążenie technologiczne nie powinno przekraczać 7 kg/m². Warto o tym pamiętać planując rozmieszczenie oświetlenia.

Czy warto zrobić podwieszany sufit w łazience?

Montaż sufitu podwieszanego w łazience pozwala na zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED i dowolne rozmieszczenie źródeł światła według własnego uznania.