Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Zainstalowanie profesjonalnej instalacji odgromowej najwyższej jakości zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom i ochronę budynku wraz ze wszystkimi instalacjami. Skutki wyładowań atmosferycznych mogą mieć poważne konsekwencje, a pokrycie szkód z ubezpieczenia domu nie odwróci czasu. Zamontowanie wysokiej jakości instalacji odgromowej to najlepsze zabezpieczenie domu i wszystkich jego mieszkańców. Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Spis treści

Instalacja odgromowa cena w 2023

Koszty instalacji odgromowej na standardowej wielkości domu jednorodzinnym oscyluje w granicach 3500 – 4000 zł. Instalacja, którą wykonana ze stali ocynkowej będzie kosztowała około 4500 – 5000 zł. W przypadku instalacji wykonanej z miedzi koszty wzrosną i będą w granicach 7000 – 8000 zł.

Jakie są rodzaje instalacji odgromowych?

Właściciele domów jednorodzinnych często stają przed dylematem pomiędzy zamontowaniem instalacji odgromowej, a wykupieniem specjalnego ubezpieczenia. Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji odgromowej to rozsądne rozwiązanie, które zapobiega niebezpiecznym skutkom gwałtownych wyładowań atmosferycznych.

  • Zewnętrzne instalacje odgromowe – składają się na nią zwody pionowe i poziome razem z uziemiaczami oraz przewodami odprowadzającymi do ziemi. Ten rodzaj instalacji odprowadza całą energię wyładowania atmosferycznego od miejsca uderzenia do ziemi. 
  • Wewnętrzne instalacje odgromowe – jest to instalacja przeciwprzepięciowa, której zadaniem jest ograniczanie poziomów przepięć docierających do odbiorników. Instalacja posiada również szynę ekwipotencjalną wyrównującą potencjały pomiędzy konkretnymi instalacjami w całym budynku. 

FAQ

Ile kosztuje metr instalacji odgromowej?

Jeden zwód wykonanego uziemienia kosztuje około 250 – 350 zł. Za metr bieżący drutów oraz uchwytów odgromowych trzeba zapłacić w granicach 25 – 35 zł. Za całą instalację na domu jednorodzinnym należy zapłacić kwotę od 3500 – 8000 zł w zależności od wielkości samego budynku.

Czy warto zakładać instalację odgromową?

Część domów spełniających określone warunki wskaźnika zagrożenia piorunowego obowiązkowo powinno posiadać instalację odgromową. Na pozostałych budynkach instalacja nie jest wymagalna, lecz z pewnością podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zmniejsza skutki poważnych wyładowań atmosferycznych.

Kto montuje instalację odgromową?

Za pomiary oraz montaż części elektrycznej odpowiadają profesjonalni elektrycy z odpowiednimi uprawnieniami. Część montażu instalacji odgromowej, która musi znajdować się na dachu mogą wykonać dekarze.

Kiedy nie jest wymagana instalacja odgromowa?

Jeśli dom jednorodzinny nie jest wyższy niż 15 m oraz jego powierzchnia nie przekracza 500 m² to prawo nie wymaga montowania na nim instalacji odgromowej.

Na jakim etapie budowy instalacja odgromowa?

Instalację odgromową można zamontować na etapie, gdy na dachu dekarze kładą dachówkę lub inne pokrycie. Jest to etap budowy domu jednorodzinnego, w którym budynek już stoi na działce.