Ile kosztuje wykonanie kominka?

Zamontowanie kominka w nowym domu dodaje przyjemnego charakteru i nadaje większej przytulności. Przyglądanie się palącym kawałkom drewna i obserwowanie paleniska może sprawiać wiele przyjemności. Kominek poza walorami estetycznymi może również spełnić określone funkcje, jak stanowienie dodatkowego źródła ciepła w domu. Wykonanie kominka w domu warto zlecić profesjonalnej firmie, która zadba o każdy szczegół i dopasuje odpowiedni wkład. Ile kosztuje wykonanie kominka?

Spis treści

Wykonanie kominka cena w 2023

Za zbudowanie kominka od podstaw trzeba zapłacić około 17 000 – 25 000 zł. Jeśli kominek ma posiadać dodatkowo płaszcz wodny umożliwiający ocieplanie wnętrz domu koszty wyniosą 25 000 – 32 000 zł. Instalacje nawiewowe do pokoi będą kosztowały 650 – 1000 zł. Zabudowanie kominka kosztuje mniej więcej 1700 – 2800 zł. 

Jakie są rodzaje kominków?

Pragnąc wykonać kominek we własnym domu należy sprawdzić wszystkie dostępne rodzaje i dokonać świadomego wyboru. 

  • Kominek z wkładem tradycyjnym – wkłady, które cieszą się największą popularnością i są wykorzystywane we wnętrzach o klasycznym wystroju, jak i w bardziej nowoczesnych oraz minimalistycznych aranżacjach. Wkłady tradycyjne służą przede wszystkim do celów rozrywkowych i dekoracyjnych. Kominek z wkładem tradycyjnym może ogrzać niewielką powierzchnię wokół zabudowy, lecz nie zapewni ciepła we wnętrzach całego domu. Za tradycyjne wkłady kominkowe trzeba zapłacić około 1400 – 2000 zł.
  • Wkład z płaszczem wodnym – poza walorami estetycznymi oraz możliwością relaksowania się przy kominku kominek z płaszczem wodnym służy również do rozprowadzania ciepła w innych pomieszczeniach domu. Kominek z płaszczem wodnym może posłużyć do ogrzania wody użytkowej. Za wkład z płaszczem wodnym trzeba zapłacić około 6000 – 8000 zł.
  • Kasety kominkowe – jest to pewien rodzaj uzupełnienia wkładów tradycyjnych. Jest to najlepszy sposób na zmodyfikowanie starego kominka bez demontowania go. Kasety kominkowe posiadają wymienniki ciepła pod paleniskiem. Kasety kominkowe kosztują mniej więcej 2000 – 4000 zł.

FAQ

Ile kosztuje zabudowa kominka?

Za obudowanie kominka trzeba zapłacić około 1600 – 2400 zł/szt. W tej kwocie zawarte jest wykonanie projektu, zamontowanie wkładu oraz montaż całej przygotowanej już zabudowy.

Ile kosztuje podłączenie kominka?

Za podłączenie kominka przez fachowca z płaszczem wodnym trzeba zapłacić kwotę w granicach 700 – 850 zł. 

Jaka powinna być odległość kominka od ściany?

Kominki z wkładem kominkowym z instalacją powietrzną powinny znajdować się około 10 cm od ściany. Kominki wolnostojące powinny znajdować się co najmniej w odległości 30 – 40 cm od ściany.

Czy ogrzewanie kominkowe wystarczy?

Kominek świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ogrzewania domu. Palenie za pomocą kawałków drewna jest wygodne, opłacalne i bardzo proste. W przypadku bardzo mroźnych zim ogrzewanie domu wyłącznie za pomocą kominka może wymagać większej ilości drewna, a tym samym nakładów finansowych.