Cennik wylewki samopoziomującej – zalety, porady, ceny

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się wylewki samopoziomujące. Pozwalają one na uzyskanie gładkiej i niewymagającej wyrównania powierzchni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wylewka samopoziomująca dość wolno schnie i wiąże, toteż z ułożeniem na niej posadzki trzeba wstrzymać się co najmniej tydzień. Ile kosztuje wylewka samopoziomująca?

Spis treści

Wylewka samopoziomująca cena w 2023

 Chcąc zlecić wykonanie wylewki samopoziomującej trzeba przygotować się na wydatek rzędu 32 – 45 z/m2. Oznacza to, że wylewka samopoziomująca do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 będzie kosztować 800-1125 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wykonanie wylewki samopoziomującej odnotowany w Polsce

CenaNetto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższa3239.36
Średnia38.547.36
Najwyższa4555.35

Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok3441.82
Bydgoszcz3846.74
Gdańsk4454.12
Gorzów Wielkopolski3340.59
Katowice4352.89
Kielce3543.05
Kraków4555.35
Lublin3543.05
Łódź3947.97
Olsztyn3644.28
Opole3745.51
Poznań4251.66
Rzeszów3441.82
Szczecin4049.20
Toruń3846.74
Warszawa4555.35
Wrocław4454.12
Zielona Góra3239.36

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wykonanie wylewki samopoziomującej na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykonania wylewki samopoziomującej krok po kroku?

 • Najpierw wykonuje się dokładne oczyszczenie podłoża. Powierzchnia musi być wolna od kurzu, brudu, tłustych plam i innych zanieczyszczeń.
 • Następnie dokonuje się oceny i ewentualnej naprawy podłoża. Jeśli są widoczne pęknięcia, muszą one zostać zlikwidowane. Podłoże powinno być również suche.
 • Kolejnym krokiem jest nałożenie na podłoże odpowiedniego primeru. Primer poprawia przyczepność wylewki do podłoża.
 • Po wyschnięciu primeru przystępuje się do przygotowania mieszanki samopoziomującej. Mieszanina jest przygotowywana zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Gotową mieszaninę wylewa się na podłoże, rozpoczynając od najdalszego punktu pomieszczenia. Ważne jest, aby zapewnić równomierne pokrycie całej powierzchni.
 • Po wylaniu mieszanki, przystępuje się do jej rozprowadzania. Pomaga w tym specjalna szczotka lub rakla.
 • Następnie pozostawia się mieszankę do samodzielnego wypoziomowania. Czas potrzebny na ten proces zależy od specyfiki konkretnego produktu.
 • Po zaschnięciu wylewki, można przystąpić do układania wybranej nawierzchni, np. płytek, paneli czy wykładziny.
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej to proces wymagający precyzji, ale dzięki przestrzeganiu powyższych kroków, możliwe jest samodzielne wykonanie tego zadania.

Jakie są zalety wylewki samopoziomującej?

Zadaniem wylewki samopoziomującej jest wyrównanie poziomu podłogi. Dodatkowo zapewnia ona powierzchni wytrzymałość i trwałość. Wylewki samopoziomujące z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Oto ich główne zalety:

 •  pozwalają na szybki przebieg prac
 •  gwarantują wytrzymałość i trwałość powierzchni
 •  są bardzo efektywne
 •  likwidują konieczność wykorzystania mas wyrównujących
 •  mogą być wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej oraz komercyjnych
 •  wylewki jastrychowe nie wymagają stosowania zbrojenia

FAQ

Czy wylewka samopoziomująca jest konieczna?

 Zastosowanie wylewki samopoziomującej jest zalecane w przypadku, kiedy podkład podłogowy jest nierówny. Dzięki niej można zamontować podłogę z paneli bądź też płytek.

Do czego służy wylewka samopoziomująca?

 Wylewka samopoziomująca to specyficzny podkład podłogowy, nazywany również masą samorozlewną. Zazwyczaj przybiera postać suchej mieszanki, którą tworzy się na bazie anhydrytu bądź też cementu. Tego typu zaprawa stosowana jest w celu wygładzenia i wypoziomowania podłoża przed jego ostatecznym wykończeniem

Dlaczego wylewka samopoziomująca pęka?

 Do pękania wylewki samopoziomującej doprowadza jej nieodpowiednia pielęgnacja. Warto pamiętać o tym, by poszczególne jej warstwy chronić przed zbyt szybkim wysuszeniem. Zbyt szybkie wiązanie masy może powodować jej pękanie.

Po jakim czasie można wejść na wylewkę samopoziomującą?

 Wylewka samopoziomująca dość wolno wiąże i schnie, toteż najwcześniej można na nią wejść dopiero po dwóch dniach od wylania. Powierzchnia do układania posadzki gotowa jest dopiero po tygodniu.

Co zrobić z popękaną wylewką?

 Jeśli spękania w wylewce są stabilne, można spróbować pozbyć się ich poprzez wykorzystanie konstrukcyjnej żywicy epoksydowej. Połączenie ich łącznikami falowymi ze stali nierdzewnej gwarantuje doskonałe efekty.

Czy można szlifować wylewkę?

 Szlifowanie wylewki najlepiej przeprowadzić jest profesjonalną polerką wyposażoną w papier bądź kamień o wysokiej granulacji. Dzięki temu można usunąć wierzchnią warstwę mleczka cementowego oraz nieestetyczne zabrudzenia. Ważne, by po zakończeniu szlifowania całość powierzchni dokładnie odkurzyć.