Cennik zrywania tapet – porady, ceny

Tapety czasy swojej świetności bez wątpienia obchodziły w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy obecne były one niemal w każdym domu, niezależnie od stylu, w jakim został urządzony. W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób powraca do tapet, które potrafią nadać wnętrzu naprawdę wyjątkowego charakteru. Przed położeniem nowej tapety konieczne jest usunięcie starej, co może być czasochłonnym i mozolnym zajęciem. Osoby, które chcą zlecić je fachowcowi, powinny wiedzieć, ile kosztuje zrywanie tapet. 

Spis treści

Zrywanie tapet cena w 2023

Według obecnych stawek rynkowych za fachowe zrywanie tapet trzeba zapłacić średnio 7 – 12 zł/m². Dodatkowe koszty związane są z wyrównaniem ścian oraz usunięciem wszelkich ubytków . Natomiast koszt położenia tapety  wynosi 21-26 zł/m².

Jakie są rodzaje tapet?

Osoby, które decydują się na zerwanie ze ściany starej tapety, często zastanawiają się, jaką tapetą ją zastąpić. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, które różnią się od siebie właściwościami. Najpopularniejsze rodzaje tapet to:

  •  tapeta papierowa – jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem. Występuje w wielu wzorach i kolorach. Charakteryzuje się małą odpornością na zabrudzenia oraz podatnością na wilgoć.
  •  tapeta winylowa – doskonale sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie czy łazienki. Tapety winylowe można bez problemu myć.
  •  tapeta z włókna szklanego – to najdroższe rozwiązanie, gwarantujące ponadprzeciętną trwałość i niską ścieralność materiału. Ten rodzaj tapety doskonale utrzymuje fakturę i kolor przez długi czas.

FAQ

Jak dobrze zerwać tapetę?

Aby dobrze i skutecznie usunąć tapetę ze ściany, wystarczy chwycić jej róg i delikatnie pociągnąć w dół pod niewielkim kątem. Nie należy używać zbyt wiele siły, gdyż mogłoby spowodować to oderwanie tynku ze ściany. Bardziej oporne fragmenty tapety można ściągnąć przy pomocy szerokiej szpachelki.

Czym namoczyć tapetę?

Aby usunąć tapetę na mokro można wykorzystać czystą wodę. Wystarczy wlać ją do butelki ze spryskiwaczem, a następnie dwukrotnie spryskać tapetę. Po upływie około 15 minut tapeta bez żadnego problemu powinna odejść od ściany. Jeśli tak się nie dzieje, namaczanie trzeba powtórzyć.

Czym podkleić odchodzącą tapetę?

Tapety, która odchodzi, wcale nie trzeba od razu zrywać. Można wykorzystać wąski pędzel, przy pomocy którego na odklejony fragment naniesie się klej do tapet. Następnie wystarczy przyłożyć tapetę do ściany i mocno docisnąć przy pomocy specjalnego, gumowego wałka.

Jak usunąć tapetę na flizelinie?

Usunięcie tapety flizelinowej nie jest zbyt wymagającym zadaniem. Wystarczy podważyć róg paska tapety, a następnie delikatnie rozpocząć odrywanie go od ściany. Cały pas bez żadnego problemu powinien od niej odejść.

Czy po zdjęciu tapety można malować ścianę?

Po zdjęciu tapety można pomalować ścianę, jednak trzeba czekać na całkowite wyschnięcie powierzchni. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest nałożyć środek gruntujący, który zwiększa przyczepność ściany.