Cennik montażu brodzika – porady, rodzaje, ceny

Warto zadbać o to, by montaż kabiny prysznicowej i brodzika został przeprowadzony w sposób prawidłowy. Wszystko dlatego, że uszkodzenia spowodowane przez przeciekającą wodę mogą być naprawdę poważne i solidnie nadwyrężyć domowy budżet. Warto wiedzieć więc, ile kosztuje montaż brodzika.

Spis treści

Montaż brodzika cena w 2023

Osoby chcące zlecić fachowcowi montaż brodzika z podłączeniem muszą przygotować się na wydatek rzędu 170 – 250 zł. Koszt prac związanych z przygotowaniem kabiny prysznicowej powiększy się również o montaż samej kabiny, który kosztuje średnio 270 – 340 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż brodzika z podłączeniem odnotowany w Polsce

Typ cenyCena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Najniższa170209.1
Średnia210258.3
Najwyższa250307.5

Ile kosztuje montaż brodzika z podłączeniem w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Białystok170209.1
Bydgoszcz180221.4
Gdańsk240295.2
Gorzów Wielkopolski180221.4
Katowice230282.9
Kielce175215.25
Kraków245301.35
Lublin180221.4
Łódź210258.3
Olsztyn170209.1
Opole185227.55
Poznań240295.2
Rzeszów175215.25
Szczecin190233.7
Toruń185227.55
Warszawa250307.5
Wrocław245301.35
Zielona Góra180221.4

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż brodzika z podłączeniem na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu brodzika krok po kroku?

 • Zbierz niezbędne narzędzia i materiały – brodzik, poziomicę, klucz, klej sanitarny oraz zestaw montażowy brodzika.
 • Zmierz i oznacz miejsce, gdzie ma zostać umieszczony brodzik. Upewnij się, że miejsce jest równe i czyste.
 • Zamontuj odpływ w brodziku, zgodnie z instrukcją producenta.
 • Umieść brodzik w wyznaczonym miejscu. Wykorzystaj poziomicę, aby sprawdzić, czy jest równo.
 • Przykręć brodzik do podłogi, używając śrub z zestawu montażowego. Upewnij się, że brodzik jest solidnie przytwierdzony i stabilny.
 • Podłącz odpływ brodzika do systemu kanalizacyjnego. Pamiętaj, aby uszczelnić połączenie, aby zapobiec ewentualnym wyciekom.
 • Uszczelnij krawędzie brodzika, używając kleju sanitarnego.
 • Przeprowadź test wodny, wypełniając brodzik wodą i sprawdzając, czy odpływ działa prawidłowo i czy nie ma nieszczelności.
 • Na zakończenie, dokonaj wszelkich niezbędnych dostosowań i uszczelnień.

Jakie są rodzaje brodzików?

Brodzik jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki z prysznicem. Warto zdecydować się na taki model, który doskonale dopasuje się do pomieszczenia, a także kształtu i rozmiaru kabiny prysznicowej. Ze względu na kształt brodziki można podzielić na:

 •  kwadratowe 
 •  prostokątne 
 •  półokrągłe

Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego został wykonany brodzik. Wyróżnić można brodziki: 

 •  akrylowe
 •  stalowe
 •  ceramiczne
 •  z kamienia naturalnego
 •  z materiału syntetycznego 
 •  konglomeratowe 

FAQ

Co dać pod brodzik?

Do pokrycia powierzchni pod brodzikiem doskonale sprawdzi się folia w płynie, a także specjalne kleje i zaprawy wodoszczelne. Ważne jest, by pokryć nimi nie tylko miejsce pod brodzikiem, ale również minimum 25 centymetrów ścian, licząc od krawędzi brodzika.

Czym przykleić brodzik do płytek?

Aby brodzik był stabilny, do jego montażu najlepiej wykorzystać profesjonalny klej montażowy dostępny w sklepach budowlanych. Należy zastosować go nie tylko na nóżkach brodzika, ale także na przylegających do ściany bokach.

Jaki odpływ zastosować do niskiego brodzika?

Do niskich brodzików najlepiej sprawdzą się specjalne syfony o mniejszej wysokości. Ich wysokość to jedynie 4 cm. Sprawne odprowadzanie wody gwarantuje przepustowość i duża średnica ich otworu.

Czym przykleić brodzik do ściany?

Najpierw należy ustawić brodzik we właściwym miejscu, a następnie zająć się skręceniem syfonu. Aby przykleić brodzik do ściany, na jego boki należy nałożyć klej montażowy bądź też silikon. 

Jak uszczelnić brodzik od prysznica?

Do uszczelniania brodzika zazwyczaj używa się przeznaczonego do gładkich powierzchni silikonu sanitarnego. Jest on dobrym wyborem, jeśli chodzi o materiały takie jak ceramika, porcelana, glazura czy też szkło. Warto postawić na środek posiadający właściwości bakteriobójcze.

Czym można zakleić pęknięcie w brodziku?

W sklepach można kupić specjalne zestawy naprawcze, które przeznaczone są do nieszczelnych i uszkodzonych brodzików. Łatkę z włókna szklanego nakłada się na odkurzoną i czystą powierzchnię.