Ile kosztuje naprawa spłuczki?

Najczęściej wybieranymi aktualnie spłuczkami są te w zabudowie, które mają również być energooszczędne. Zastąpienie dawnych spłuczek nowoczesnymi rozwiązaniami ma uzasadnienie estetyczne i funkcjonalne. Czasem jednak spłuczki przestają działać prawidłowo i należy znaleźć, a następnie zlikwidować przyczynę. Samodzielne naprawienie spłuczki nie jest jednak prostą sprawą, dlatego lepiej poprosić o pomoc fachowca z doświadczeniem. Ile kosztuje naprawa spłuczki?

Spis treści

Naprawa spłuczki cena w 2023

Za fachową usługę polegającą na naprawie standardowej spłuczki trzeba zapłacić w granicach 100 – 150 zł. Spłuczkę podtynkową specjalista naprawi za kwotę w granicach 180 – 220 zł. Za zawór napełniający spłuczkę i jego wymianę na sprawny trzeba zapłacić około 120 – 160 zł. Za udrożnienie kanalizacji i usunięcie zatoru powodującego trudności ze spłukiwaniem w toalecie kwota wyniesie mniej więcej 300 – 350 zł.

Jakie są rodzaje spłuczek?

Spłuczki do toalety występują w kilku rodzajach. Jedne powoli odchodzą w zapomnienie, podczas gdy inne zyskują coraz większą popularność.

  • Spłuczka na sznurku – dawniej najbardziej powszechny rodzaj spłuczki do toalet. Spłuczka miała postać plastikowego elementu wiszącego na sznurku i działała po pociągnięciu linki. Ta metoda spłukiwania wody w toalecie uniemożliwiała kontrolowanie ilości zużywanej wody i była jedną z przyczyn wysokich rachunków. Spłuczki na sznurku były awaryjne i mało funkcjonalne.
  • Wbudowany przycisk – również bardzo awaryjny rodzaj spłuczki, który utrudnia utrzymywanie czystości na co dzień. Spłuczki wbudowane w toalety wciąż są dostępne i nie rzadko wybierane. 
  • Spłuczka ceramiczna – rodzaj pierwszych unowocześnionych spłuczek, które można było w zasadzie ukryć w ścianie. Nad misą toalety znajdował się jedynie sam przycisk na ścianie. 
  • Spłuczka bezdotykowa – rodzaj zabudowanej spłuczki, która działa w sposób bezdotykowy. Umożliwia kontrolowanie ilości spłukiwanej wody, dzięki czemu można ograniczyć wysokość rachunków. 
  • Spłuczka ustępowa – posiada przycisk dwudzielny lub ze specjalną funkcją stop. Tego rodzaju spłuczka także pozwala na oszczędzanie zużywanej w toalecie wody. Jest to więc rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

FAQ

Co zrobić gdy leci woda ze spłuczki?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić pływak znajdujący się wewnątrz spłuczki. W zależności od sytuacji można zgiąć ramię pływaka, dokręcić odpowiednią śrubę lub całkowicie wymienić zawór. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak poproszenie o pomoc fachowca znającego się na profesjonalnej naprawie spłuczek.

Co zrobić gdy spłuczka nie pobiera wody?

W pierwszej kolejności, jeśli spłuczka w toalecie nie pobiera wody należy wyłączyć jej dopływ. Następnie należy sprawdzić czy to właśnie pływak nie zablokował przepływu wody. W innych przypadkach niezbędna może być pomoc fachowca.

Ile kosztuje zawór do spłuczki?

Za nowy zawór do spłuczki, który trzeba wymienić w toalecie po awarii cena wynosi mniej więcej 30 – 40 zł.