Ile kosztuje transport budowlany?

Transport budowlany jest niezbędny podczas wszelkich prac ziemnych i nie tylko. W trakcie przygotowywanie działki pod fundamenty trzeba przygotować wykopy, a czasem dokonać również niwelacji terenu. Następnie niezbędne jest przywiezienie odpowiedniej ziemi lub piasku, aby budowa mogła się rozpocząć. Transport budowlany piasku, ziemi oraz innych sypkich ładunków powinien być wcześniej zaplanowany i zorganizowany przez inwestora. Ile kosztuje transport budowlany?

Spis treści

Transport budowlany cena w 2023

Za transport budowlany piasku, ziemi, żwiru lub innych sypkich kruszyw trzeba zapłacić około 30 – 60 zł/t. Najmniejsze pojazdy do transportu budowlanego mogą przewozić do 10 t kruszywa. Za taki transport trzeba więc zapłacić w granicach 300 – 600 zł. W przypadku przewożenia kruszywa średniej wielkości pojazdem o ładowności do 16 t cena będzie wynosić około 480 – 960 zł. Największe pojazdy mogą przewozić nawet do 30 t. Za taki transport trzeba zapłacić kwotę 900 – 1800 zł.

Rodzaje pojazdów i ładowność transportu budowlanego

Zamawiając transport budowlany na budowę należy zdecydować o potrzebnej ilości ziemi, piasku lub innego kruszywa. Pozwoli to dopasować odpowiedni rodzaj pojazdu z wystarczającą ładownością.

  • Najmniejsze pojazdy – najmniejsze pojazdy o ładowności 6 – 10 t, które posiadają DMC do 18 t sprawdzają się podczas transportowania piasku na przykład do urządzenia placu zabaw dla dzieci. Pojazdy te sprawdzą się w ruchu miejskim, gdzie uliczki osiedlowe wymagają zwrotności i pozwalają poruszać się niewielkim pojazdom ciężarowym. 
  • Średnie pojazdy – większe pojazdy trzyosiowe posiadają ładowność w granicach 13 – 16 t. Sprawia to, że są to najczęściej wybierane pojazdy do transportu ziemi i piasku na budowy domów jednorodzinnych. Zaledwie dwa lub trzy kursy wystarczą, aby dostarczyć całą potrzebną ilość sypkich ładunków na działkę.
  • Największe pojazdy – największe i najcięższe ładunki mogą przewozić pojazdy czteroosiowe, których ładowność sięga nawet 30 t. Takie ilości piasku, ziemi i innych kruszyw potrzebne są na dużych inwestycjach prowadzonych przez samorządy lub wielkie firmy. 

FAQ

Ile kosztuje tona piasku z transportem?

Za przywiezienie na działkę piasku wraz z transportem należy zapłacić około 30 – 60 zł/t. Za transport 10 t piasku cena będzie więc wynosić około 300 – 600 zł. Za 16 ton piasku i jego transport zapłacimy 480 – 960 zł.

Ile objętości ma tona piasku?

Jeden metr sześcienny piasku to mniej więcej 1,5 t w przypadku suchego materiału. Piasek mokry o tej samej objętości waży około 1,65 t. Zamawiając transport budowlany piasku należy raczej decydować się na suchy piasek, dzięki czemu będzie miał nieco większą objętość.

Jak obliczyć ile trzeba piasku?

Jeśli piasek ma posłużyć jak podsypka na przykład pod płytę fundamentową lub kostkę brukową należy policzyć objętość wykopu. Następnie uwzględniając wartość około 1,5 t piasku na każdy metr sześcienny można uzyskać odpowiedź ile materiału będzie potrzebne do wykonania określonych prac.