Ile kosztuje wypożyczenie przyczepy?

Przewiezienie czegoś o dużych gabarytach, sporej wadze lub zupełnie niestandardowym kształcie w samochodzie osobowym jest trudne, a czasem po prostu niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie przyczepy, dzięki której można przetransportować kartony podczas przeprowadzki, zakupione meble ze sklepu, materiały remontowo-budowlane oraz wiele innych ładunków. Ile kosztuje wypożyczenie przyczepy?

Spis treści

Wypożyczenie przyczepy cena w 2023

Za wypożyczenie przyczepy jednoosiowej lekkiej o DMC 400 kg trzeba zapłacić kwotę w granicach 40 – 50 zł/dzień. Przyczepa o DMC 750 kg posiadająca również specjalną plandekę będzie z kolei kosztowała około 60 – 70 zł/dzień. Przyczepa dwuosiowa o DMC maksymalnie do 400 kg to koszt rzędu 45 – 60 zł/dzień. Wypożyczenie dwuosiowej przyczepy o DMC 750 kg kosztuje natomiast 75 – 90 zł/dzień. Za przyczepy umożliwiające transport innych pojazdów trzeba zapłacić około 120 – 150 zł/dzień.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wypożyczenie przyczepy jednoosiowej lekkiej o DMC 400 kg odnotowany w Polsce

Cena netto (PLN)Cena brutto (PLN)
Najniższa4049.2
Średnia4555.35
Najwyższa5061.5

Ile kosztuje wypożyczenie przyczepy jednoosiowej lekkiej o DMC 400 kg w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (PLN)Cena brutto (PLN)
Białystok4251.66
Bydgoszcz4555.35
Gdańsk4757.81
Gorzów Wielkopolski4049.2
Katowice5061.5
Kielce4251.66
Kraków4960.27
Lublin4352.89
Łódź4454.12
Olsztyn4150.43
Opole4352.89
Poznań4859.04
Rzeszów4150.43
Szczecin4555.35
Toruń4454.12
Warszawa5061.5
Wrocław4960.27
Zielona Góra4049.2

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wypożyczenie przyczepy jednoosiowej lekkiej o DMC 400 kg na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wypożyczenia przyczepy jednoosiowej lekkiej o DMC 400 kg krok po kroku

  • Zidentyfikowanie potrzeb – zastanowienie się nad tym, na jak długo potrzebujemy przyczepki i jakiego rodzaju ładunek zamierzamy przewozić.
  • Wybór odpowiedniego punktu wypożyczania – przeglądanie ofert różnych firm, porównywanie cen i warunków wypożyczenia.
  • Rezerwacja przyczepy – po wybraniu odpowiedniej oferty, należy zarezerwować przyczepę na wybrany dzień/dni.
  • Odbiór przyczepy – pojawienie się w punkcie wypożyczania w wyznaczonym dniu i godzinie, sprawdzenie stanu przyczepy.
  • Podpisanie umowy wypożyczenia – przed odbiorem przyczepy, konieczne jest podpisanie umowy wypożyczenia, w której zawarte są wszystkie warunki korzystania z przyczepy.
  • Korzystanie z przyczepy – po odbiorze przyczepy, można z niej korzystać zgodnie z warunkami umowy.
  • Zwrócenie przyczepy – po zakończeniu okresu wypożyczenia, przyczepę należy zwrócić w punkcie wypożyczania, pamiętając o prawidłowym jej oczyszczeniu i zabezpieczeniu.

Jakie są rodzaje przyczep?

Przetransportowanie mebli, materiałów budowlanych, a nawet nowego samochodu wymaga wykorzystania przyczepy. Wybór odpowiedniej przyczepy to ważne zadanie, dlatego warto wiedzieć, która przyczepa sprawdzi się w konkretnej sytuacji.

  • Przyczepy jednoosiowe – najlżejszy rodzaj przyczep samochodowych. Charakteryzują się dużą uniwersalnością, dzięki czemu umożliwiają przewiezienie dowolnego ładunku. Przyczepy jednoosiowe można w prosty sposób podpiąć do samochodu osobowego i wykorzystać w dowolnym celu. Nie ma potrzeby posiadania specjalnych uprawnień do użytkowania przyczep jednoosiowych, jeśli waga pojazdu nie przekroczy 3,5 t.
  • Przyczepy wieloosiowe – rodzaj przyczep u dużej wytrzymałości oraz ładowności. Doskonale sprawdzają się do transportowania ładunków o większych gabarytach. Cała konstrukcja oparta jest na profilach giętych. Charakteryzują się dużą stabilnością podczas jazdy. Jeśli po przyłączeniu przyczepy wieloosiowej do samochodu waga całkowita przekracza 3,5 t wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B + E.
  • Przyczepy podłodziowe – specjalna kategoria przyczep przeznaczonych do transportowania łódek, motorówek lub żaglówek. Cechą charakterystyczną jest wodoszczelność łożysk. Przyczepy tego rodzaju są stabilne, wytrzymałe i zapewniają właściwą ochronę łodzi podczas transportu.

FAQ

Ile kosztuje wypożyczenie przyczepy?

Za wypożyczenie przyczepy jednoosiowej o DMC do 400 kg koszt wynosi około 40 – 50 zł/dzień. Przyczepa jednoosiowa o DMC 750 kg kosztuje 60 – 70 zł/dzień. Przyczepę dwuosiową o DMC 400 kg można wypożyczyć za kwotę około 45 – 60 zł/dzień, natomiast o DMC 750 kg za 75 – 90 zł/dzień.

Jak wynająć przyczepę?

Do wynajęcia przyczepy do przetransportowania własnego ładunku niezbędne jest okazanie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dowodu osobistego. Następnie należy wypełnić odpowiednie formularze i uiścić opłatę, na którą składa się cena wypożyczenia oraz ewentualna kaucja zwrotna. 

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kat. B?

Posiadając prawo jazdy kat. B można ciągnąć przyczepę o DMC nieprzekraczającej 750 kg. Wynika to z faktu możliwości kierowania zespołem pojazdów o DMC do 4250 kg. Prawo jazdy kat. B zezwala na prowadzenie pojazdów do 3,5 t. 

Co grozi za brak kat. E?

Prowadzenie zespołu pojazdów wymagających posiadania prawa jazdy kat. B + E bez kat. E karane jest w sądzie. Za taką jazdę nie otrzymuje się więc wyłącznie mandatu, lecz trzeba wziąć udział w rozprawie. Od roku 2023 minimalna grzywna za ten rodzaj wykroczenia wynosi 1500 zł.