Cennik cegły klinkierowej

Powszechnie stosowanym materiałem budowlanym, jest cegła klinkierowa, zaliczana do materiałów ceramicznych. Ze względu na swoje parametry i wygląd, wykorzystywana jest w wielu projektach, jako dekoracyjne wykończenie. Oprócz estetyki, cegła klinkierowa cechuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i odpornością na wahania temperatur. Aby cegła klinkierowa spełniała swoje zadanie w danej aranżacji, należy wybrać odpowiedni produkt. Ile kosztuje cegła klinkierowa?

Spis treści

Cegły klinkierowe cena w 2023

Decydując się na zakup cegły klinkierowej, powinniśmy liczyć się z kosztem na poziomie 4,4-5,3 zł/szt. Cena ta, dotyczy jednej cegły klinkierowej, o standardowych wymiarach 250 x 120 x 65 mm. Do pokrycia elewacji o powierzchni 50 m2, cegłą klinkierową, będziemy potrzebować 2500 cegieł, których koszt zakupu wyniesie 11000-13250 zł. 

Jakie są rodzaje cegieł klinkierowych?

Decydując się, na wykorzystanie cegły klinkierowej w danej aranżacji, powinniśmy znać jej podstawowy podział ze względu konstrukcję i kształt.

  • pełne – ten rodzaj cegły klinkierowej nie posiada żadnych otworów i wykorzystuje się go głównie do konstrukcji kominów, fundamentów i ścian konstrukcyjnych.
  • połówki – stosowana często jako warstwa elewacyjna, trójwarstwowej ściany zewnętrznej. Sprawdza się jako dobra izolacja i estetycznie wygląda.
  • perforowane – cegła ta, posiada perforacje, stanowiące ponad 10% powierzchni cegły. Wykorzystuje się ją do budowy ogrodzeń, murków czy grilla. 
  • szczelinowe – podobna konstrukcją do perforowanej, natmiast posiada mniejsze szczeliny i nadaje się również do budowy kominów
  • zaokrąglone – jest to specjalny rodzaj dostosowany kształtem do celów dekoracyjnych, posiada zaokrąglone krawędzie, które nadają estetyczny wygląd.

FAQ

Ile kosztuje metr kwadratowy klinkieru?

Koszt pokrycia ściany cegłą klinkierową to, kwota w granicach 220-265 zł/m2. W przypadku pokrycia ściany płytkami klinkierowymi, koszt ten wyniesie 57,6-81,6 zł/m2.

Ile cegły klinkierowej na metr kwadratowy?

Na metr kwadratowy powierzchni, którą chcemy wykończyć cegłą klinkierową, będziemy potrzebować około 50 cegieł o standardowych wymiarach 250 x 120 x 65mm. Taka ilość pokryje 1 m2 powierzchni, jeśli zastosujemy spoiny poziome i pionowe o grubości 12 mm.

Jak obliczyć ilość klinkieru?

Aby obliczyć ilość potrzebnego klinkieru, należy podzielić powierzchnię ściany, jaką chcemy otrzymać, przez powierzchnię cegły lub płytki klinkierowej wraz ze spoinami. Producenci często podają zużycie danego rodzaju klinkieru, w przeliczeniu na m2. 

Ile za położenie klinkierowej?

Usługa położenia cegły klinkierowej na wysokości do 3 m, to koszt w granicach 109-149 zł/m2. Układanie płytek klinkierowych, to usługa za którą zapłacimy wykonawcom kwotę na poziomie 49-85 zł/m2. 

Jakie są wymiary cegły klinkierowej?

Cegła klinkierowa standardowo posiada wymiary 250 x 120 x 65 mm i jest to najczęściej spotykany model. Oprócz niego, stosuje się czasem cegły o wymiarach 240 x 150 x 71 mm lub 240 x 115 x 71 mm. W ofercie niektórych firm, spotkać można również mniejsze cegły o wymiarach 207 x 89 x 50 mm.