Cennik tyczenia budynku

Tyczenie budynku to jedno z działań w zakresie prac geodezyjnych. Krótko mówiąc chodzi o urzeczywistnienie planu budowy, czyli dokładne wyznaczenie miejsca budynku. Zadanie to najlepiej, aby wykonywał ten sam fachowiec, co w przypadku projektu podziału działki. Co ważne, bez tego elementu nie da się legalnie zakończyć procesu budowy. Poza tym poprawne usytuowanie najważniejszych elementów domu, usprawni nad nim pracę. Ile kosztuje tyczenie budynku? 

Spis treści

Tyczenie budynku cena w 2023

Najmniej za tyczenie budynku zapłacimy 1825 zł. Natomiast cena obejmuje główne punkty narożne i punkt zero. W przypadku dodatkowych usług koszt może wzrosnąć do 2335 zł. Na finalną wycenę składa się również stopień skomplikowania działki i planu budowy. Wówczas geodeta może liczyć nawet 2500 zł. 

W jakim celu przeprowadzić tyczenie budynku?

Tyczenie budynku jest elementem obowiązkowym, natomiast pozwala znacznie usprawnić proces realizacji. 

  • konfrontacja planu z rzeczywistością – na tym etapie można uwzględnić ewentualne zmiany odnośnie budowy domu. 
  • Geodeta wyznacza konkretne osie i punkty, co ułatwia pracę wykonawców. Dzięki temu proces budowy może przebiegać szybciej. 
  • gwarancja dokładnej realizacji projektu. 
  • Geodeta wyznaczy również najważniejsze elementy działki i wysokość budynku. 
  • Pozwala uniknąć błędów prawnych np. umieszczenia budynku zbyt blisko działki sąsiedniej. 

FAQ

Ile kosztuje geodeta wytyczenie działki 2023?

Za wytyczenie 4 punktów skrajnych i punktu zero budynku zapłacimy od 1825 do 2335 zł. Natomiast stawka za dodatkowe punkty jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania działki. 

Ile kosztuje synchronizacja działki?

Dokument potwierdzający synchronizację działki przez geodetę, warunkuje zgodę władz miasta na podział działki. Cena za tego typu usługę waha się od 2000 do 3000 zł. 

Czy inny geodeta może zmienić granice działki?

W przypadku ponownego wyznaczania granic, geodeta nie może samodzielnie dokonać zmian w podziale. Stary projekt wciąż funkcjonuje w dokumentacji urzędowej. 

Jak długo trwa wytyczenie granic działki?

Sama praca geodety nie zajmuje dłużej niż kilka godzin. Natomiast uwzględniając czas decyzji władz administracyjnych, proces ten może wydłużyć się do kilku miesięcy. 

Czy geodeta może się mylić?

Tak. Dlatego przed podjęciem prac, wykonawca budowy powinien sprawdzić, czy tyczenie działki zostało dobrze wymierzone. W innym przypadku może dojść do kluczowych błędów w rozstawieniu elementów zabudowy działki. 

Ile kosztuje wytyczenie granic?

Podstawowa usługa tyczenia działki to koszt ok. 2000 zł. Cena rośnie wraz z wytyczeniem dodatkowych elementów działki. 

Czy geodeta może przyjść bez powiadomienia sąsiadów?

Geodeta przed wytyczeniem granic powinien poinformować zarówno właściciela działki, jaki i sąsiadów. Co więcej, nie później niż 7 dni przed planowaną wizytą. 

Jak wytyczyć działkę bez geodety?

Niewiele osób decyduje się na samodzielne tyczenie działki za pośrednictwem aplikacji GPS. Jednak zakres potencjalnych błędów jest ogromny. Niedokładne wyliczenia prowadzą do opóźnienia, a nawet wstrzymania budowy. Dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty.