Cennik cyklinowania mozaiki – zalety, porady, ceny

Drewniane parkiety mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia dodając mu elegancji i stylu. Trzeba jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, by nawet po wielu latach wciąż zachwycały wyglądem. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest cyklinowanie mozaiki, które w zaledwie kilka chwil potrafi przywrócić parkietowi dawną świetność. Ile kosztuje cyklinowanie mozaiki?

Spis treści

Cyklinowanie mozaiki cena w 2023

Za cyklinowanie mozaiki obecnie trzeba zapłacić  35 – 60 zł/m2. Inne stawki za cyklinowanie obowiązują w przypadku różnych nawierzchni. Przykładowo – za cyklinowanie surowych desek trzeba zapłacić średnio 30 – 40 zł/m2.

Jakie są zalety cyklinowania mozaiki?

Mozaika to podłoga, która ułożona jest z  pojedynczych deszczułek o niewielkich rozmiarach. Pomimo tego że szczyt jej popularności przypada na wczesne lata 90., to dziś znów wraca do łask. Osoby, które chcą przywrócić mozaice podłogowej piękny wygląd i blask, mogą zdecydować się na jej cyklinowanie. Oto główne zalety tego zabiegu:

  • możliwość pozbycia się drobnych rys i niewielkich ubytków
  •  koszty zdecydowanie niższe niż wymiana parkietu na nowy
  •  usunięcie starych warstw lakieru, umożliwiające położenie świeżej warstwy
  •  wyrównanie powierzchni podłogi
  • usunięcie powierzchownych zabrudzeń
  •  całkowita zmiana wyglądu parkietu

FAQ

Czy można cyklinować mozaikę?

Mozaikę można cyklinować tak samo jak każdy inny rodzaj podłogi drewnianej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cyklinowanie w przypadku mozaiki może być  przeprowadzone ograniczoną liczbę razy. Po każdym zabiegu należy sprawdzić gładkość i grubość posadzki.

Czy opłaca się cyklinować stary parkiet?

Cyklinowanie starego parkietu jest nieopłacalne jedynie w przypadku, kiedy jest on wyjątkowo zniszczony, bądź też na mozaice pojawiły się grzyby i pleśnie. W przeciwnym wypadku cyklinowanie pozwala przywrócić mozaice dawną świeżość.

Czy zrywać stary parkiet?

 Często stosowanym rozwiązaniem jest także zerwanie starej mozaiki i położenie jej na nowo. Wiąże się to z koniecznością wyrównania posadzki, a także odnowienia wszystkich drewnianych elementów. Dla najbardziej zużytych klepek warto dobrać zamienniki w lepszej kondycji.

Jak odnowić mozaikę parkietową?

Alternatywą dla zabiegu cyklinowania jest usunięcie starych powłok lakieru przy pomocy szlifierki bądź też gruboziarnistego papieru. Następnie całą powierzchnię podłogi należy jeszcze raz przetrzeć papierem o mniejszych ziarnach. Pozwoli to na usunięcie drobnych uszkodzeń i rys. Na końcu należy dokładnie umyć parkiet niewielką ilością wody.

Ile kosztuje cykliniarka?

Zakup profesjonalnej cykliniarki jest dość dużym wydatkiem, dlatego warto rozważyć wypożyczenie urządzenia. Usługa wypożyczenia cykliniarki to koszt 100 – 200 zł za dobę.