Cennik cyklinowania mozaiki – zalety, porady, ceny

Drewniane parkiety mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia dodając mu elegancji i stylu. Trzeba jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, by nawet po wielu latach wciąż zachwycały wyglądem. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest cyklinowanie mozaiki, które w zaledwie kilka chwil potrafi przywrócić parkietowi dawną świetność. Ile kosztuje cyklinowanie mozaiki?

Spis treści

Cyklinowanie mozaiki cena w 2023

Za cyklinowanie mozaiki obecnie trzeba zapłacić  35 – 60 zł/m2. Inne stawki za cyklinowanie obowiązują w przypadku różnych nawierzchni. Przykładowo – za cyklinowanie surowych desek trzeba zapłacić średnio 30 – 40 zł/m2.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za cyklinowanie mozaiki odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Najniższa cena3543.05
Średnia cena47.558.425
Najwyższa cena6073.8

Ile kosztuje cyklinowanie mozaiki w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Białystok3745.51
Bydgoszcz3846.74
Gdańsk5162.73
Gorzów Wielkopolski3644.28
Katowice5061.5
Kielce3947.97
Kraków5263.96
Lublin37.546.125
Łódź4555.35
Olsztyn4049.2
Opole35.543.665
Poznań4960.27
Rzeszów3644.28
Szczecin38.547.385
Toruń3745.51
Warszawa6073.8
Wrocław4757.81
Zielona Góra3644.28

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za cyklinowanie mozaiki na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces cyklinowania mozaiki krok po kroku?

  • Przygotuj pomieszczenie – usuń wszystkie meble, dywany i inne przedmioty, które mogą przeszkadzać w procesie cyklinowania.
  • Sprawdź stan mozaiki – zidentyfikuj ewentualne ubytki lub uszkodzenia i zdecyduj, czy wymagają one naprawy przed rozpoczęciem cyklinowania.
  • Zabezpiecz pomieszczenie – przykryj wszystkie elementy, które nie powinny być pokryte pyłem, np. ściany, drzwi i okna.
  • Przygotuj narzędzia – będziesz potrzebować maszynę do cyklinowania, papier ścierny o różnej gradacji, odkurzacz.
  • Rozpocznij cyklinowanie z użyciem papieru ściernego o grubszym ziarnie – maszynę należy prowadzić wzdłuż wzoru mozaiki, nie przeciwko.
  • Zmień papier ścierny na drobniejszy – kolejne etapy cyklinowania powinny być wykonane papierem ściernym o coraz drobniejszym ziarnie, aby osiągnąć gładką powierzchnię.
  • Dokładnie odkurz powierzchnię – po każdym etapie cyklinowania i na końcu, należy dokładnie odkurzyć pomieszczenie, aby usunąć pył.
  • Zabezpiecz powierzchnię – po zakończeniu cyklinowania i odkurzeniu, nałóż na mozaikę odpowiednie środki ochronne, takie jak lakier lub olej.
  • Pozwól powierzchni wyschnąć – zaczekaj, aż powierzchnia całkowicie wyschnie, zanim cokolwiek na nią postawisz. Czas schnięcia zależy od użytego środka ochronnego.
  • Przywróć pomieszczenie do pierwotnego stanu – po całkowitym wyschnięciu powierzchni, możesz wrócić meble i inne przedmioty na swoje miejsce.

Jakie są zalety cyklinowania mozaiki?

Mozaika to podłoga, która ułożona jest z  pojedynczych deszczułek o niewielkich rozmiarach. Pomimo tego że szczyt jej popularności przypada na wczesne lata 90., to dziś znów wraca do łask. Osoby, które chcą przywrócić mozaice podłogowej piękny wygląd i blask, mogą zdecydować się na jej cyklinowanie. Oto główne zalety tego zabiegu:

  • możliwość pozbycia się drobnych rys i niewielkich ubytków
  •  koszty zdecydowanie niższe niż wymiana parkietu na nowy
  •  usunięcie starych warstw lakieru, umożliwiające położenie świeżej warstwy
  •  wyrównanie powierzchni podłogi
  • usunięcie powierzchownych zabrudzeń
  •  całkowita zmiana wyglądu parkietu

FAQ

Czy można cyklinować mozaikę?

Mozaikę można cyklinować tak samo jak każdy inny rodzaj podłogi drewnianej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cyklinowanie w przypadku mozaiki może być  przeprowadzone ograniczoną liczbę razy. Po każdym zabiegu należy sprawdzić gładkość i grubość posadzki.

Czy opłaca się cyklinować stary parkiet?

Cyklinowanie starego parkietu jest nieopłacalne jedynie w przypadku, kiedy jest on wyjątkowo zniszczony, bądź też na mozaice pojawiły się grzyby i pleśnie. W przeciwnym wypadku cyklinowanie pozwala przywrócić mozaice dawną świeżość.

Czy zrywać stary parkiet?

 Często stosowanym rozwiązaniem jest także zerwanie starej mozaiki i położenie jej na nowo. Wiąże się to z koniecznością wyrównania posadzki, a także odnowienia wszystkich drewnianych elementów. Dla najbardziej zużytych klepek warto dobrać zamienniki w lepszej kondycji.

Jak odnowić mozaikę parkietową?

Alternatywą dla zabiegu cyklinowania jest usunięcie starych powłok lakieru przy pomocy szlifierki bądź też gruboziarnistego papieru. Następnie całą powierzchnię podłogi należy jeszcze raz przetrzeć papierem o mniejszych ziarnach. Pozwoli to na usunięcie drobnych uszkodzeń i rys. Na końcu należy dokładnie umyć parkiet niewielką ilością wody.

Ile kosztuje cykliniarka?

Zakup profesjonalnej cykliniarki jest dość dużym wydatkiem, dlatego warto rozważyć wypożyczenie urządzenia. Usługa wypożyczenia cykliniarki to koszt 100 – 200 zł za dobę.