Cennik cyklinowania parkietu – ceny, zalety, porady

Cyklinowanie  parkietu to zabieg, który polega na zdarciu zniszczonej warstwy drewna. Pozwala to na całkowitą zmianę wyglądu parkietu i przywrócenie mu dawnego blasku. Drewniana podłoga po renowacji staje się prawdziwą ozdobą pomieszczenia i wygląda tak pięknie, jak tuż po położeniu. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Spis treści

Cyklinowanie parkietu cena w 2023

Koszty cyklinowania parkietu mieszczą się w zakresie 34 – 45 zł/m2. Renowacja posadzki w pomieszczeniu o powierzchni 25 m będzie więc kosztować 850 – 1125 zł.

Jakie są zalety cyklinowania parkietu?

Cyklinowanie parkietu to zabieg, który należy przeprowadzać raz na kilka lat. Trzeba pamiętać o tym, że drewniana podłoga jest ozdobą pomieszczenia jedynie w przypadku, kiedy jest zadbana i niezbyt zniszczona. Fachowiec przeprowadzający cyklinowanie w ciągu zaledwie jednego dnia przywróci jej piękny, dawny wygląd i blask. Oto zalety cyklinowania parkietu:

  •  wyrównanie powierzchni podłogi
  •  odświeżenie wyglądu drewna
  •  usunięcie ubytków i rys
  •  pozbycie się odbarwień i zabrudzeń
  •  możliwość nałożenia nowego  lakieru w innym kolorze

FAQ

Czym cyklinować parkiet?

 Proces cyklinowania wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego cykliniarką. Należy wyposażyć ją w tarcze ścienne o właściwej granulacji. Można także podjąć się cyklinowania ręcznego z wykorzystaniem papieru ściernego o różnej gradacji.

Ile razy można cyklinować parkiet?

 W przypadku nowych desek parkietowych o grubości 2 cm cyklinowanie podłóg bez żadnych obaw można przeprowadzić nawet sześciokrotnie.

Jaki papier do cyklinowania parkietu?

 Prace rozpoczyna się od nałożenia na cykliniarkę papieru ściernego o  grubej gradacji. Następnie stopniowo zmniejsza się ją, co pozwala na usunięcie z powierzchni podłogi drobnych niedoskonałości i rys. Ważne, by cykliniarkę prowadzić w ten sposób, aby kierunek szlifowania ułożony był pod kątem 45 stopni do klepek parkietu.

Kiedy można cyklinować parkiet?

Specjaliści zalecają, by cyklinowanie parkietu przeprowadzać co najmniej raz na 10 lat, dzięki czemu będzie mógł on odzyskać świeży wygląd.

Czy opłaca się cyklinować stary parkiet?

Cyklinowanie to bardzo prosty zabieg renowacyjny, który w krótkim czasie może przywrócić parkietowi perfekcyjny wygląd. Na cyklinowanie nie warto decydować się w sytuacji, kiedy drewno jest wyjątkowo zniszczone, a także dotknięte przez pleśnie, grzyby i inne choroby.

Kiedy cyklinowanie parkietu – przed czy po malowaniu?

 Zazwyczaj najpierw remontuje się ściany, a następnie podłogę. Trzeba jednak pamiętać, że podczas pracy polerskiej pojawić się może pył. Dlatego też ostatnie malowanie ścian warto zostawić na sam koniec.

Jak przełożyć stary parkiet?

Przekładanie parkietu jest bardzo pracochłonne, a końcowy efekt uzależniony jest od stanu podłoża i klepek. Po rozebraniu parkietu trzeba wszystkie klepki i podłoże oczyścić z resztek lepiszcza.