Cennik montażu rozdzielni elektrycznej

Rozdzielenie zasilania elektrycznego w mieszkania stanowi absolutną podstawę. Wydzielenie obwodów zmniejsza ryzyko wystąpienia zwarcia, które mogłoby stanowić przyczynę pożaru oraz zniszczenia sprzętów. Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż rozdzielni elektrycznej? Wszystko zależy od tego, ile modułów zostanie podłączonych. Dużą rolę odgrywa również rodzaj instalacji (przed/po nałożeniu tynku na ścianę). Prace przygotowawcze oraz wykończeniowe mogą być bardzo czasochłonne.

Spis treści

Montaż rozdzielni elektrycznej cena w 2023 

Cena montażu rozdzielni elektrycznej przed tynkowanie ścian mieści się w przedziale 170-200 zł za skrzynkę. W przypadku montażu po tynkowaniu koszt usługi wzrasta do 210-260 zł. Instalacja osprzętu (12-24 modułów) to wydatek rzędu 800-850 zł.

Jakie są rodzaje rozdzielnic elektrycznych?

Rozdzielnia elektryczna (zwana skrzynką elektryczną lub tablicą rozdzielczą) jest istotnym elementem instalacji, który odpowiada za rozdzielanie energii elektrycznej. Za jej pomocą możliwe jest połączenie poszczególnych obwodów oraz urządzeń sterowniczych. Pełni ona także rolę ochronną, gdyż redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia. Ze względu na wartość napięcia roboczego można wyróżnić:

  • rozdzielnice niskiego napięcia (nN),
  • rozdzielnice wysokiego napięcia (Wn),
  • rozdzielnice średniego napięcia (Sn),
  • rozdzielnice najwyższych napięć (Nn).

FAQ

Ile za montaż rozdzielni elektrycznej?

Montaż rozdzielni elektrycznej przed tynkowaniem to koszt około 170-200 zł za skrzynkę. Więcej kosztuje wykonanie instalacji po tynkowaniu – średnia cena usługi waha się od 210 do 260 zł. Warto wspomnieć także o pomiarach elektrycznych płatnych dodatkowo (20-50 zł).

Jak prawidłowo podłączyć rozdzielnie?

Do podłączenia rozdzielni elektrycznej potrzebne są takie akcesoria, jak m.in. wiertarka, kołki rozporowe, śrubokręt, obcęgi, śruby, szczypce. Pierwszym krokiem jest wyłączenie głównego zasilania. Następnie należy rozplanować rozmieszczenie obwodów elektrycznych oraz ilość modułów.

Ile modułów w rozdzielnicy?

Ilość modułów w rozdzielnicy powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku na energię. W domach najczęściej montuje się skrzynki elektryczne z 18-24 modułami. Dobrze jest pozostawić kilka modułów niewykorzystanych. 

Jakie przewody do połączeń w rozdzielnicy?

Instalacja wykonywane jest przy zastosowaniu przewodów typu linka (o przekroju 4 mm2), neutralnych (niebieskich), żółto-zielonych (ochronnych), czarnych i czerwonych (fazowych). Licznik rozdzielni najczęściej podłączony jest za pomocą kabla 3×6 mm2 lub 5×6 mm2.

Jakie powinny być zabezpieczenia w rozdzielni?

W rozdzieleni elektrycznej muszą znajdować się zabezpieczenia nadmiarowoprądowe (nadprądowe) i różnicowoprądowe. Wewnątrz instalacji montowana jest również aparatura wewnętrznej ochrony od przepięć atmosferycznych i łączeniowych.

Ile czasu trwa wymiana skrzynki elektrycznej?

Profesjonalna wymiana skrzynki elektrycznej nie trwa zbyt długo. Średni czas realizacji usługi wynosi 30-60 minut. Należy pamiętać, że prace wymagają tymczasowego wyłączenia głównego zasilania.