Cennik montażu schodów strychowych – porady, rodzaje, ceny

Wolna przestrzeń na poddaszu jest nieoceniona, jeśli chodzi o składowanie różnego rodzaju przedmiotów. Jeśli poddasze nie jest użytkowane na co dzień, warto rozważyć tańszą alternatywę dla tradycyjnych schodów. Mowa tutaj o schodach strychowych, które zajmują mniej przestrzeni, a jednocześnie są bardzo estetycznym rozwiązaniem. Ile kosztuje montaż schodów strychowych?

Spis treści

Montaż schodów strychowych cena w 2023

W zależności od regionu kraju i stopnia skomplikowania prac cena montażu schodów strychowych to 350 – 580 zł, w zależności od ich rodzaju. Cena montażu nie obejmuje kosztu prac przygotowawczych, takich jak wycięcie otworu w stropie a także zakupu samych schodów.

Jakie są zalety schodów strychowych?

Schody strychowe doskonale sprawdzają się w przypadku poddaszy, które nie są wykorzystywane na co dzień. Dzięki nim można łatwo i bezpiecznie użytkować strych, a jednocześnie zaoszczędzić na instalacji tradycyjnych schodów. Do głównych zalet schodów strychowych należą:

  •  łatwy i szybki montaż
  •  możliwość dopasowania do wysokości pomieszczenia
  • komfortowy i bezpieczny dostęp do strychu
  •  spełnianie rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa
  •  niewielkie rozmiary

FAQ

Kiedy montować schody na strych?

Montaż schodów strychowych jest możliwy w dowolnym momencie, jednak najlepiej zrobić to jeszcze przed wykończeniem i ociepleniem stropu. Dzięki temu można w odpowiedni sposób wykonać izolację przestrzeni montażowej.

Jak wymierzyć schody na strych?

Wystarczy wysokość schodów podzielić przez wymaganą wysokość stopni. W ten sposób otrzymuje się informacje, z jak wielu stopni powinny składać się gotowe schody strychowe.

Jaki otwór pod właz na strych?

Wielkość otworu pod schody strychowe powinna być uzależniona od wymiarów wybranego modelu schodów. Większość schodów dostępnych na rynku potrzebuje otworu o wymiarach 60 x 120 cm bądź też zbliżonych.

Jak wykończyć właz na strych?

Aby właz od schodów strychowych prezentował się estetycznie, można wykończyć go przy pomocy specjalnych listewek bądź też płaskich maskownic. Do ich instalacji można wykorzystać mocny klej montażowy.

Jak przedłużyć schody strychowe?

Do przedłużania schodów strychowych służby specjalna drabinka przedłużająca, która pasuje do większości dostępnych na rynku modeli. Długość schodów strychowych dzięki niej można przedłużyć nawet o niecałe 3 metry.  

Jakie schody strychowe wybrać?

Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem są składane schody drabiniaste. Po złożeniu całkowicie chowają się one w suficie.Mnóstwo użytkowników decyduje się także na schody strychowe nożycowe.

Jak zabezpieczyć schody strychowe?

Do zabezpieczenia otworu wejściowego w stropie zazwyczaj stosuje się barierki ochronne wykonane z drewna sosnowego. Umożliwiają one użytkownikowi schodów bezpieczne poruszanie się po nich.