Cennik polerowania parkietu – porady, ceny

 Parkiet to podłoga, która prezentuje się bardzo efektownie, jeśli dba się o nią w określony sposób. Częścią takiej troski jest polerowanie parkietu, które trzeba przeprowadzać w miarę regularnie. Zabieg polerowania należy wykonać za każdym razem, kiedy podłoga wykazuje pierwsze oznaki zużycia i traci swój piękny blask. Ile kosztuje polerowanie parkietu?

Spis treści

Polerowanie parkietu cena w 2023

 Za polerowanie parkietu trzeba obecnie zapłacić 12 – 15 zł/m2. Oznacza to, że polerowanie parkietu w pomieszczeniu o powierzchni 25 m będzie kosztować 300 – 375 zł.

Dlaczego warto polerować pakiet?

Deska parkietowa zazwyczaj fabrycznie pokryta jest lakierem bądź też olejem, co znacząco zwiększa jej wydajność. Niestety, powłoka olejowa nie zamyka porów drewna, umożliwiając gromadzenie się brudu i kurzu. Dlatego też po czasie parkiet może prezentować się mało estetycznie. Polerowanie zewnętrznej warstwy podłogi znacznie poprawia jej wygląd, jeśli przeprowadza się je przynajmniej dwa razy do roku. W miejscach, w których parkiet jest wyjątkowo intensywnie eksploatowany, zaleca się przeprowadzenie polerowania nawet raz w miesiącu. Do polerowania stosuje się specjalnie przeznaczone do tego środki. Posiadają one wiele zalet:

  •  łatwość użycia
  •  szybkie wysychanie
  •  niska cena
  •  ekologiczna czystość

FAQ

Czym polerować parkiet?

Kiedy parkiet traci swój blask, należy przystąpić do jego polerowania. Można w tym celu wykorzystać szczotkę z bawełnianą bądź też wełnianą szmatką. Warto unikać silnych detergentów, które mogą zawierać silikon bądź też amoniak.

Jaka pasta do parkietu?

 Najlepszym wyborem będą specjalistyczne pasty do podłóg. Ich zadaniem jest zabezpieczenie krawędzi parkietu przed wnikaniem w nie wody i brudu. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które zapewniają wyśmienite efekty końcowe.

Jak pastować parkiet?

Można w tym celu wykorzystać elektryczną polerkę, jednak nie jest ona niezbędna. Polerowanie równie dobrze można przeprowadzić ręcznie. Wcześniej jednak trzeba usunąć z podłogi dywany i meble, a także dokładnie odkurzyć jej powierzchnię i wyczyścić na mokro.

Co zrobić żeby podłoga się błyszczała?

Do mycia parkietu niezastąpiona jest woda z octem. Podłoga umyta przy pomocy tej mieszanki będzie błyszczeć się jak nowa.

Co do mycia parkietu?

Do mycia parkietu najlepiej wykorzystać mopa, którego nie nasącza się zbyt mocno wodą. Ewentualny nadmiar wilgoci należy zabrać od razu. Warto zatroszczyć się również o wietrzenie pomieszczenia, które przyspieszyć wysychanie podłogi.

Jak nabłyszczyć stary parkiet?

Aby stary parkiet odzyskał dawny blask, można użyć płynu nabłyszczającego powierzchnię. W celu wzmocnienia lakieru można warto zastosować specjalną pastę. W przypadku parkietu olejowanego  sprawdzi się wosk, który chroni powierzchnię przed powstawaniem rys.