Cennik przeniesienia grzejnika

Przy remoncie może okazać się, że grzejnik zwyczajnie nam przeszkadza. Okazuje się, że grzejnik można dość łatwo przenieść. Należy jednak zadbać, by proces został przeprowadzony w sposób profesjonalny. Najczęściej konieczna jest także zgoda właściciela lub zarządcy budynku. Pamiętajmy również, aby grzejnik znajdował się w miejscu, gdzie będzie minimalizował straty ciepła, najczęściej w pobliżu okien i drzwi. Sprawdź, ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

Spis treści

Przeniesienie grzejnika cena w 2023 roku

Za przeniesienie grzejnika zapłacimy 200-800 zł w zależności od wielkości zmian. Instalacja nowych zaworów kosztuje średnio 35-55 zł. Jeśli przy okazji chcemy zainstalować nowy grzejnik, trzeba liczyć się z kosztem 300-800 zł w zależności od jego rodzaju.

Rodzaje grzejników

Grzejniki możemy podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego został wykonany. Może to być:

  • Aluminum – lekkie i wytrzymałe grzejniki wykonane z jednakowych cienkich blach umieszczonych w pewnej odległości, dzięki czemu tworzą się tzw. kanały powietrzne.
  • Stal – wytrzymałe i bardzo odporne na uszkodzenia.
  • Żeliwo – odporne na korozję i wysokie ciśnienie w instalacji, ale nie można regulować ich temperatury.

Ponadto znaczenie ma także miejsce przeznaczenia. Grzejniki mogą być:

  • Ścienne
  • Kanałowe
  • Podłogowe

Na końcu możemy je podzielić także ze względu nas sposób podłączenia:

  • Boczne z czterema otworami, z których dwa z nich będą wykorzystane jako dopływ i odpływ, jeden zaślepiony, a czwarty posłuży jako odpowietrznik.
  • Dolne z wbudowanym zaworem, który umożliwia podłączenie i rozprowadzenie wody po całym grzejniku. 
  • Krzyżowe występujące najczęściej w długich grzejnikach. 

FAQ

Czy można przenieść grzejnik na inną ścianę?

Technicznie rzecz biorąc można przenieść na dowolną ścianę. Jednak w przypadku mieszkania w bloku konieczne jest uzyskanie zgody właściciela lub zarządcy budynku. Przeniesienie grzejnika nie może zaburzać sposobu funkcjonowania całej instalacji.

Czy można przesunąć grzejnik w łazience?

Tak, można przesunąć grzejnik w łazience. Najlepiej umieścić go możliwie najbliżej otworów okiennych, by zminimalizować straty ciepła. Modyfikacje centralnego ogrzewania należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Czy można przenieść grzejnik w bloku?

Likwidacja, przesunięcie lub wymiana grzejników w bloku, w którym źródłem ciepła jest centralne ogrzewanie wymaga zezwolenia zarządcy budynku. Takie zezwolenie może wydać wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia bo przeprowadzeniu niezbędnych konsultacji ze specjalistami od systemów centralnego ogrzewania.

Czy można wymienić grzejnik w sezonie grzewczym?

Jeśli na rurze doprowadzającej zamontowano termostat, a na rurze powrotnej zawór możliwe jest wymienienie grzejnika w sezonie grzewczym. Jeśli natomiast wymiana grzejnika wymaga spuszczenia wody z całej instalacji, nie będzie to możliwe w okresie jesienno-zimowym.