Cennik przeniesienia grzejnika

Przy remoncie może okazać się, że grzejnik zwyczajnie nam przeszkadza. Okazuje się, że grzejnik można dość łatwo przenieść. Należy jednak zadbać, by proces został przeprowadzony w sposób profesjonalny. Najczęściej konieczna jest także zgoda właściciela lub zarządcy budynku. Pamiętajmy również, aby grzejnik znajdował się w miejscu, gdzie będzie minimalizował straty ciepła, najczęściej w pobliżu okien i drzwi. Sprawdź, ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

Spis treści

Przeniesienie grzejnika cena w 2023 roku

Za przeniesienie grzejnika zapłacimy 200-800 zł w zależności od wielkości zmian. Instalacja nowych zaworów kosztuje średnio 35-55 zł. Jeśli przy okazji chcemy zainstalować nowy grzejnik, trzeba liczyć się z kosztem 300-800 zł w zależności od jego rodzaju.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za przeniesienie grzejnika odnotowany w Polsce

Rodzaj cenyCena netto (zł)Cena brutto (zł)
Najniższa200246
Średnia500615
Najwyższa800984

Ile kosztuje przeniesienie grzejnika w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł)Cena brutto (zł)
Białystok210258.3
Bydgoszcz480590.4
Gdańsk760934.8
Gorzów Wielkopolski220270.6
Katowice720885.6
Kielce280344.4
Kraków780958.4
Lublin300369
Łódź500615
Olsztyn240295.2
Opole320393.6
Poznań600738
Rzeszów260319.8
Szczecin450553.5
Toruń400492
Warszawa800984
Wrocław660811.8
Zielona Góra230282.9

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za przeniesienie grzejnika na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces przeniesienia grzejnika krok po kroku

 • Wyłączenie systemu grzewczego – Przed przystąpieniem do prac, system grzewczy musi zostać wyłączony, aby zapewnić bezpieczeństwo.
 • Opróżnienie grzejnika – Grzejnik musi zostać opróżniony z wody. W tym celu przeprowadza się proces odpowietrzania.
 • Demontaż grzejnika – Po opróżnieniu, grzejnik jest demontowany z miejsca, w którym był pierwotnie zamocowany.
 • Przygotowanie miejsca docelowego – Nowe miejsce, gdzie grzejnik ma być umieszczony, jest przygotowywane. Mogą to być prace budowlane, takie jak przewiercanie ścian i montaż uchwytów.
 • Instalacja rur – Jeśli jest to konieczne, instaluje się nowe rury, aby połączyć grzejnik z systemem grzewczym.
 • Montaż grzejnika – Grzejnik jest montowany w nowym miejscu.
 • Napełnienie systemu grzewczego – Na koniec system grzewczy jest ponownie napełniany wodą, a grzejnik jest odpowietrzany i sprawdzany pod kątem prawidłowego działania.
 • Kontrola systemu grzewczego – Przeprowadza się kontrolę, aby upewnić się, że system grzewczy działa prawidłowo po przeniesieniu grzejnika.

Rodzaje grzejników

Grzejniki możemy podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego został wykonany. Może to być:

 • Aluminum – lekkie i wytrzymałe grzejniki wykonane z jednakowych cienkich blach umieszczonych w pewnej odległości, dzięki czemu tworzą się tzw. kanały powietrzne.
 • Stal – wytrzymałe i bardzo odporne na uszkodzenia.
 • Żeliwo – odporne na korozję i wysokie ciśnienie w instalacji, ale nie można regulować ich temperatury.

Ponadto znaczenie ma także miejsce przeznaczenia. Grzejniki mogą być:

 • Ścienne
 • Kanałowe
 • Podłogowe

Na końcu możemy je podzielić także ze względu nas sposób podłączenia:

 • Boczne z czterema otworami, z których dwa z nich będą wykorzystane jako dopływ i odpływ, jeden zaślepiony, a czwarty posłuży jako odpowietrznik.
 • Dolne z wbudowanym zaworem, który umożliwia podłączenie i rozprowadzenie wody po całym grzejniku. 
 • Krzyżowe występujące najczęściej w długich grzejnikach. 

FAQ

Czy można przenieść grzejnik na inną ścianę?

Technicznie rzecz biorąc można przenieść na dowolną ścianę. Jednak w przypadku mieszkania w bloku konieczne jest uzyskanie zgody właściciela lub zarządcy budynku. Przeniesienie grzejnika nie może zaburzać sposobu funkcjonowania całej instalacji.

Czy można przesunąć grzejnik w łazience?

Tak, można przesunąć grzejnik w łazience. Najlepiej umieścić go możliwie najbliżej otworów okiennych, by zminimalizować straty ciepła. Modyfikacje centralnego ogrzewania należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Czy można przenieść grzejnik w bloku?

Likwidacja, przesunięcie lub wymiana grzejników w bloku, w którym źródłem ciepła jest centralne ogrzewanie wymaga zezwolenia zarządcy budynku. Takie zezwolenie może wydać wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia bo przeprowadzeniu niezbędnych konsultacji ze specjalistami od systemów centralnego ogrzewania.

Czy można wymienić grzejnik w sezonie grzewczym?

Jeśli na rurze doprowadzającej zamontowano termostat, a na rurze powrotnej zawór możliwe jest wymienienie grzejnika w sezonie grzewczym. Jeśli natomiast wymiana grzejnika wymaga spuszczenia wody z całej instalacji, nie będzie to możliwe w okresie jesienno-zimowym.